وب جی ای اس (Web GIS )در عمل : ایجاد یک نقشه تعاملی ساده از مقامات استراتژیک سلامت انگلستان با استفاده از Google Maps API، Google Earth KML و MSN Virtual Earth Map Control

آموزش GIS

وب GIS :پیشرفت های اخیر در معماری و برنامه ها – همکاران عزیز،دهه گذشته شاهد توسعه پویا برنامه های کاربردی وب سیستم های اطلاعات جغرافیایی (Web GIS) بوده است. در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه، Web GIS از وب‌سایت‌های ساده‌ای که عمدتاً بر ارائه و انتشار داده‌ها متمرکز شده‌اند، به برنامه‌های کاربردی آنلاین تعاملی با اهداف مختلف تبدیل شده‌اند. از نقطه نظر معماری، این تکامل با دو رویکرد متفاوت به ترکیب کلاسیک سه لایه مشتری-سرور به دست آمده است. مورد اول منطق کلاسیک “Tin Client” را در زمینه معماری سرویس گرا (SOA) گسترش می دهد، که در آن هر دو سطح دسترسی به داده و منطق تجاری در ابر قرار دارند، و عملکردهای کلاینت Web GIS به مقداردهی اولیه رویه های راه دور و نمایش محدود می شوند. نتایج آنها فلسفه ساخت و ساز وب GIS دیگر شامل “مشتری ضخیم” است. و رویکردهای ترکیبی، که در ازای پاسخگویی بهتر و افزایش تعامل، عملکرد بالاتری را از ماشین مشتری طلب می کنند. این پیشرفت ها در طراحی های معماری وب GIS با در دسترس بودن راه حل های سخت افزاری و نرم افزاری جدید تحریک شده است. به ویژه، شتاب سخت‌افزار WebGL امکان معرفی فناوری کلاینت وب GIS کاملاً سه‌بعدی را با استفاده از کتابخانه منبع باز CesiumJS فراهم کرد، در حالی که ابزارهای DHTML برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی مانند Javascript Topology Suite (JSTS) و Cesium Analytics SDK تغییر می‌دهند. پارادایم Web GIS جلوتر حتی بیشتر به سمت یک کلاینت ضخیم کاملاً تعاملی که کاملاً در داخل یک مرورگر وب قرار دارد. این انعطاف‌پذیری معماری راه را برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های Web GIS، از وب‌سایت‌های ارائه داده، هموار کرده است. از طریق سیستم‌های پشتیبانی تصمیم (DSS) مجهز به قابلیت‌های شبیه‌سازی، سیستم‌های پردازش و تجزیه و تحلیل داده از راه دور، راه‌حل‌های نقشه‌برداری موبایل، تا برنامه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده. این شماره ویژه در نظر دارد آخرین تحقیقات در زمینه معماری و برنامه های GIS وب را جمع‌آوری کند. موضوعات این شماره ویژه شامل موارد زیر است اما محدود به آنها نیست:

– کاربردهای جدید از فن آوری های تاسیس شده وب GIS.

– پیاده‌سازی موبایل GIS وب.

– معماری وب GIS برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده های چند بعدی.

– وب GIS برای پردازش و تحلیل داده های بزرگ؛

– کاربردهای واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) وب GIS.

– ادغام هوش مصنوعی در برنامه های GIS وب.

– پیشرفت در Web GIS برای تجزیه و تحلیل Geovisual.

دکتر سعید جوی زاده -09382252774

کلید واژه ها

  • وب
  • GIS
  • وب-GIS
  • GIS موبایل
  • AR/VR GIS
  • ابر GIS
  • معماری نرم افزار
  • پردازش داده ها

چکیده

این مقاله چشم باز با هدف معرفی جامعه GIS سلامت با خدمات ژئوانفورماتیک مصرف کننده آنلاین از Google و Microsoft (MSN) و کاربرد بالقوه آنها در ایجاد نقشه های سلامت تعاملی آنلاین سفارشی است. با استفاده از رابط های قابل برنامه ریزی ارائه شده توسط Google و MSN، ما سه نقشه نمایشگر تعاملی از مقامات استراتژیک سلامت انگلستان ایجاد کردیم. این‌ها را می‌توان به صورت آنلاین در http://www.healthcybermap.org/GoogleMapsAPI/ – نسخه Google Maps API (Application Programming Interface)، http://www.healthcybermap.org/GoogleEarthKML/ – Google Earth KML (زبان نشانه‌گذاری Keyhole) مرور کرد. نسخه، و http://www.healthcybermap.org/MSNVirtualEarth/– نسخه کنترل نقشه زمین مجازی MSN. توزیع جهانی ابزارهای جغرافیایی، تصاویر و نقشه های “رایگان” گوگل و MSN به عنوان گامی مهم به سوی “ویکیفیکاسیون” نهایی نقشه ها و GIS قابل ستایش است. بحثی در مورد این روندهای نوظهور نقشه برداری آنلاین، پیامدهای مورد انتظار آینده و مسیرهای توسعه آنها، و مسائل مربوط به حریم خصوصی فردی، امنیت ملی و حق نسخه برداری ارائه شده است. اگرچه ESRI پاسخ برنامه ریزی شده خود را به Google (و MSN) اعلام کرده است، باید دید که برنامه های پیش بینی شده آنها چگونه عملی می شود و با پیشنهادات Google و MSN مقایسه می شود و همچنین چگونه ابزارهای نقشه برداری گوگل و MSN در آینده نزدیک تکامل بیشتری خواهند یافت. .

مقدمه

ظهور خدمات ژئوانفورماتیک مصرف کننده آنلاین

موتورهای جستجوی اصلی وب مانند Google http://www.google.com/ و MSN Search http://search.msn.com/ اخیراً با انتشار رابط های جغرافیایی اختصاصی خود که در مرورگرهای وب استاندارد اجرا می شوند به گروه جستجوی جغرافیایی پیوسته اند. و همچنین لایه‌های نقشه دقیق تصاویر ماهواره‌ای/عکاسی هوایی را که زمانی فقط در اختیار کارشناسان و جوامع کاربری منتخب قرار می‌گرفت، در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد.

Google Maps و Google Earth

Google نقشه های گوگل را منتشر کرد ( http://maps.google.com/ – نسخه محلی بریتانیا نیز موجود است؛ برای مثال، به ایستگاه Paddington، لندن، W2 1RH (ماهواره): http://maps.google.co مراجعه کنید. uk/maps?q=paddington+stationspn=0.018368,0.039669t=khl=en ). Google همچنین Google Earth http://earth.google.com/ را منتشر کرد، یک سرویس گیرنده چاق، برنامه دسکتاپ سه بعدی (سه بعدی) مستقل که به هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد تصاویر و سایر اطلاعات جغرافیایی یک سیاره را ارائه می دهد و به کاربران امکان می دهد به طور مجازی از مناظر دیدن کنند. مناطق عجیب و غریب مانند پاریس، فرانسه، و مائوئی (هاوایی)، گرند کانیون و آبشار نیاگارا در ایالات متحده، و همچنین نقاط دیدنی مانند رستوران‌های محلی، بیمارستان‌ها، مدارس، و موارد دیگر. Google Earth از KML (Keyhole Markup Language) برای ذخیره داده ها استفاده می کند [1 ].

(قابل توجه است که ناسا همچنین برنامه World Wind 3D خود را ارائه می دهد http://worldwind.arc.nasa.gov/ که به کاربران امکان می دهد از ارتفاع ماهواره ای به هر مکان روی زمین زوم کنند.)

به لطف Google Maps API (Application Programming Interface – http://www.google.com/apis/maps/ )، بسیاری از برنامه های شخص ثالث و نقشه های مشروح سفارشی ظاهر شده اند [ 2 ]. دو نمونه خوب در بریتانیا از چنین برنامه‌ها/نقشه‌های مشروح سفارشی عبارتند از: نقشه پایگاه داده سلامت QOF (چارچوب کیفیت و نتایج) http://www.gpcontract.co.uk/map.html و نقشه حملات تروریستی لندن در ژوئیه 2005 http://geepster. .com/london.php. (اما از آنجایی که Google Maps ریشه در XML (زبان نشانه گذاری eXtensible) دارد، کاربران همچنین می‌توانستند نقشه‌های Google مشروح سفارشی خود را تولید کنند، به عنوان مثال، بر اساس داده‌های مکانی GPS (سیستم موقعیت‌یابی جهانی) خود، و حتی تصاویر را به هم متصل کنند. و ویدئو برای ایجاد نقشه های چند رسانه ای تعاملی، بسیار قبل از اینکه API به طور عمومی مستند شود [ 3 ].)

Smugmug Maps http://maps.smugmug.com/ نمونه خوب دیگری از یک برنامه کاربردی Google Maps شخص ثالث است. Smugmug، یک وب‌سایت میزبان عکس، عکس‌های دارای کد جغرافیایی را در مکان‌های واقعی آن‌ها در Google Maps (یا Google Earth از طریق فید KML Google Earth: http://www.smugmug.com/hack/feed.mg?Type=geoAllformat=kml20Size ) ترسیم می‌کند. =Tiny )، و امکان جستجوی مبتنی بر مکان عکس ها در سراسر جهان را فراهم می کند [ 4 ]. همه فیدهای RSS خودسرانه (پیوندی واقعا ساده) اکنون به صورت جغرافیایی فعال هستند. اگر عکسی دارای اطلاعات طول و عرض جغرافیایی، طول و ارتفاع باشد (فراداده جغرافیایی)، در همه فیدها نمایش داده می شود (به http://www.smugmug.com/help/rss-atom-feeds مراجعه کنید ).

MSN Virtual Earth

پاسخ مایکروسافت به Google Maps و Google Earth در قالب MSN Virtual Earth http://virtualearth.msn.com/ ارائه می شود . یکی از ویژگی‌های متمایز MSN Virtual Earth ابزار «محل من» آن است. کاربران سیمی را می‌توان از طریق آدرس IP (پروتکل اینترنت) آنها پیدا کرد (این کار برای مدتی انجام شده است – برای مثال، [ 5 ] و http://healthcybermap.semanticweb.org/ip.htm را ببینید ). کاربران بی سیم می توانند یک برنامه کوچک را دانلود کنند که مکان یابی را بر اساس اتصال به نقطه دسترسی Wi-Fi انجام می دهد. MSN Virtual Earth همچنین دارای تصاویر مورب هوایی (نماهای زاویه 45 درجه یا “نماهای چشم عقاب”) از مناطق بزرگ شهری ایالات متحده است که توسط Pictometry International Corp. http://www.pictometry.com/ ارائه شده است .

یک MSN Virtual Earth Map Control/API (به http://www.viavirtualearth.com/vve/Dashboard/Default.ashx و http://www.viavirtualearth.com/vve/Resources/Default.notitia.ashx مراجعه کنید ) به کاربران اجازه می دهد برای ایجاد نقشه های آنلاین سفارشی خود و افزودن داده های خود به MSN Virtual Earth.

یاهو نقشه ها

پیشنهادات مربوطه از یاهو! موتورهای جستجو در مقایسه با آن بسیار کم بوده اند و شامل Yahoo! Maps http://maps.yahoo.com/andhttp://maps.yahoo.net/ و یک API مرتبط http://developer.yahoo.net/maps/ . همانطور که در زمان نگارش این مقاله، Yahoo! سرویس Maps هیچ تصویر ماهواره ای/عکاسی هوایی ارائه نمی دهد، اما ممکن است در آینده نزدیک تغییر کند. آخرین وضعیت ترافیک/حوادث و همچنین نقاط اتصال Wi-Fi را می توان در Yahoo! نقشه ها. Gottipati [ 6 ] مقایسه مفیدی از Google Maps API و Yahoo! Maps API.

نوار ابزار مرورگر وب و سایر پیشرفت ها

نوار ابزارها و برنامه های افزودنی اختصاصی مرورگر وب نیز ظاهر می شوند، به عنوان مثال، MutantMaps http://www.mutantdesign.co.uk/maps/help.htm ، یک نوار ابزار موزیلا فایرفاکس که امکان پیمایش بین پنج سایت محبوب نقشه برداری (Google Maps، MSN) را فراهم می کند. Virtual Earth، MultiMap.co.uk، TerraServer.com و 192.com) با حفظ طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و سطوح زوم کاربر، و gMapIt، یکی دیگر از برنامه‌های افزودنی موزیلا فایرفاکس که به کاربران امکان می‌دهد مسیرها را از Google Maps بر اساس شماره تلفن‌های ایالات متحده که به صورت عمومی فهرست شده است، پیدا کنند. http://www.gmacker.com/web/content/mapit/mapit.htm .

در همین راستا، Amazon.com اکنون A9 Block View http://a9.com/-/company/YellowPages.jsp را نیز ارائه می‌کند ، یک سرویس آنلاین Yellow Pages/Map که نقشه‌های ایالات متحده را با عکس‌های سطح خیابان ارائه می‌دهد.

پاسخ ESRI

برخی از مفسران اخیراً به این فکر کرده اند که آیا کاربران به زودی از ArcGIS و ArcIMS اجتناب خواهند کرد (به http://www.esri.com/software/arcgis/index.html و http://www.esri.com/software/arcgis/arcims/index مراجعه کنید. .html ) به نفع استفاده از Google Maps API و MSN Virtual Earth API برای ایجاد سریع برنامه های نقشه وب. پاسخ ESRI به تمام خدمات ژئوانفورماتیک آنلاین مصرف کننده آنلاین که در این مقاله توضیح داده شد، اعلام (در سال 2005) همکاری جدید خود با National Geographic http://www.nationalgeographic.com/ ، GlobeXplorer http://www.globexplorer.com/ بود. و TeleAtlas http://www.teleatlas.com/ ، به علاوه Geospatial One Stop (GOS – http://www.geo-one-stop.gov/) و چند شریک دیگر مانند MDA (MacDonald، Dettwiler and Associates Ltd. – http://www.mda.ca/ )، برای ارتقای نقشه National Geographic MapMachine http://plasma.nationalgeographic.com/mapmachine/ ، یک نقشه سرویس/اطلس آنلاین که پوشش نقشه جهانی را برای مجموعه گسترده ای از موضوعات علوم زمین فراهم می کند. MapMachine اولین بار در نوامبر 1999 راه اندازی شد و توسط خدمات ArcWeb ESRI پشتیبانی می شود http://www.esri.com/software/arcwebservices/. هدف ارتقای برنامه‌ریزی‌شده ارائه تصاویر ماهواره‌ای، عکس‌های هوایی و داده‌های سطح خیابان برای کاربران MapMachine است. کاربران می توانند از طریق یک بیننده جدید که مخاطبان انبوه را هدف قرار می دهد، به این سرویس دسترسی پیدا کنند و به نظر می رسد پاسخ مستقیم ESRI به Google Earth و Microsoft Virtual Earth باشد. با این حال، یک تفاوت مهم با این سرویس‌ها این است که بخش پشتی ArcGIS همچنین به کاربران سرویس جدید اجازه می‌دهد تا وظایف بسیار پیچیده‌تری مانند تجزیه و تحلیل ناحیه خدمات را انجام دهند. نسل بعدی MapMachine همچنین پیوندی به داده‌ها و ابرداده‌های GOS ارائه می‌کند تا به کاربران کمک کند اطلاعات مربوط به حوزه مورد علاقه یا مطالعه خود را کشف کنند. MapMachine شامل قابلیت‌هایی برای سرویس‌های سه‌بعدی کره زمین می‌شود، که به کاربران GIS اجازه می‌دهد تا خدمات نقشه خود را برای پوشش روی یک کره زمین «دریافت» کنند. همچنین اضافه شدن ESRI برنامه ریزی شده استhttp://www.mapstudio.com/ ، یک برنامه خدمات ArcWeb که توسط بسیاری از روزنامه‌های روزانه برای ایجاد نقشه‌ها برای چاپ استفاده می‌شود تا کاربران بتوانند نقشه‌های سفارشی‌سازی شده را ایجاد کنند [ 7 ].

مواد و روش ها

ما می‌خواستیم رابط‌های قابل برنامه‌ریزی ارائه‌شده توسط Google و MSN را با نقشه‌برداری از مکان‌های مقر ۲۸ سازمان بهداشت استراتژیک انگلستان (SHA) آزمایش کنیم، و این مکان‌ها را بر روی نقشه‌های حاصل با اطلاعات آنلاین مرتبط در مورد SHA‌های مربوطه از سرویس بهداشت ملی انگلستان مرتبط کنیم. NHS) وب سایت http://www.nhs.uk/England/AuthoritiesTrusts/Sha/list.aspx .

ژئوکدینگ

رابط های نقشه برداری قابل برنامه ریزی ارائه شده توسط Google و MSN در حال حاضر فقط مختصات طول و عرض جغرافیایی را می پذیرند و خدمات رمزگذاری جغرافیایی خود را ارائه نمی دهند. ژئوکدینگ در مورد ما فقط بر اساس قسمت اول کدپستی دفتر مرکزی SHA بود (به عنوان مثال، PL12 برای شبه جزیره جنوب غربی SHA، PL12 6LE)، و با استفاده از لیست jibble.org (به http://www.jibble.org/ مراجعه کنید) انجام شد. ukpostcodes/ و در http://homepage.ntlworld.com/paul.dunn4/uk-postcodes.zip دانلود کنید . WorldKit geocoder http://brainoff.com/geocoder/ ، یک ژئوکدگذار آنلاین رایگان شهری در سراسر جهان، همچنین از لیست jibble.org برای کدگذاری جغرافیایی کدپستی بریتانیا استفاده می کند.

نسخه Google Maps API نقشه SHA ما

ما با هدایت مستندات آنلاین Google Maps API http://www.google.com/apis/maps/documentation/ و آموزش آنلاین Gottipati [ 6 ]، نسخه Google Maps API نقشه تعاملی SHA خود را تولید کردیم. Google Maps API به توسعه دهندگان اجازه می دهد نقشه های گوگل را در صفحات وب خود با جاوا اسکریپت جاسازی کنند.

ابتدا باید از صفحه ثبت نام Google http://www.google.com/apis/maps/signup.html بازدید می کردیم تا یک کلید API رایگان برای وب سایتی که قرار بود نقشه های ما در آن منتشر شود، دریافت کنیم. کلیدهای API مختص سایت هستند. ما تمام مختصات SHA و آدرس های اینترنتی (برای دسترسی به اطلاعات بیشتر) را در یک فایل XML جداگانه گنجانده ایم. یک شیوه نامه XSLT (EXtensible Stylesheet Transformation) برای نمایش اطلاعات SHA گرفته شده از این سند XML استفاده می شود.

ما از GxMarker J. Shirley استفاده کردیم (به http://mapki.com/forums/viewtopic.php?p=186sid=40a955ae59650e583b8d8656dca5c0fc مراجعه کنید و به جای http://www.toeat.com/scripts/gxsmarker.1 دانلود کنید). GMarker Google برای داشتن نکات ابزار نشانگر (به قسمت داخلی در شکل 1 مراجعه کنید ).

شکل 1
شکل 1

اسکرین شات از نسخه Google Maps API SHA Locator انگلستان. تصویر صفحه‌نمایش نسخه Google Maps API SHA Locator انگلستان http://www.healthcybermap.org/GoogleMapsAPI/ که «پنجره اطلاعات» سایه‌دار را برای Cumbria و Lancashire SHA نشان می‌دهد، با یک پیوند خارجی قابل کلیک برای دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره این SHA http: //www.nhs.uk/England/AuthoritiesTrusts/Sha/showTrust.aspx?id=Q13 . این نقشه دارای تمام کنترل‌های استاندارد Google Maps برای بزرگنمایی، جابجایی (همچنین با کشیدن نقشه) و نمایش/تغییر نماهای ماهواره‌ای و ترکیبی است. Inset نمونه ای از نکات ابزار را نشان می دهد که وقتی ماوس روی نشانگرها (یا پین ها) روی نقشه قرار می گیرد ظاهر می شود.

تصویر در اندازه کامل

خوانندگانی که می‌خواهند Google Maps API را بیشتر بررسی کنند، ممکن است به پایگاه دانش Google Mapki و فهرست ابزارهای توسعه‌دهنده http://mapki.com/index.php?title=Knowledge_Base علاقه‌مند باشند . Google Mapki انجمنی برای به اشتراک گذاری ایده ها، پیاده سازی ها و کمک برای Google Maps API است.

نسخه KML Google Earth نقشه SHA ما

توسعه نسخه KML Google Earth نقشه‌های ما دوباره توسط اسناد آنلاین Google موجود در http://code.google.com/apis.html#earth هدایت شد . KML یک زبان مبتنی بر XML است. یک نوع MIME (افزونه های ایمیل چند منظوره اینترنتی) (application/vnd.google-earth.kml+xml kml) باید به سرور میزبان فایل فید KML اضافه شود تا به مرورگرهای وب مشتری مانند اینترنت اکسپلورر کمک کند تا فایل را با کلاینت مناسب مرتبط کنند. برنامه (Google Earth) به جای باز کردن آن به عنوان یک فایل XML ساده.

نسخه کنترل نقشه زمین مجازی MSN از نقشه SHA ما

در نهایت، ما نسخه سوم نقشه‌های خود را با استفاده از MSN Virtual Earth Map Control ایجاد کردیم (کنترل دانلود در http://virtualearth.msn.com/js/MapControl.js )، و با هدایت قسمت 1 آموزش عالی Roodyn که از Via Virtual در دسترس است. Earth , Virtual Earth مرکز منابع توسعه دهنده http://www.viavirtualearth.com/ [ 8 ].

لازم به ذکر است که همه ویژگی های ممکن رابط های نقشه برداری قابل برنامه ریزی ارائه شده توسط Google و MSN در تمرین ما و خروجی های آن کاوش یا نشان داده نشده اند (به «نتایج» در زیر مراجعه کنید). به عنوان مثال، اضافه کردن چند خط VML (Vector Markup Language) به نقشه های ایجاد شده با استفاده از Google Maps API نیز امکان پذیر است. همچنین، قسمت 2 از آموزش Roodyn، کنترل ها و ابزارک های اضافی را توضیح می دهد که می توانند با MSN Virtual Earth Map Control [ 9 ] استفاده شوند.

نتایج

سه نمایشگر تعاملی نقشه SHA که ایجاد کرده ایم را می توان به صورت آنلاین در http://www.healthcybermap.org/GoogleMapsAPI/ (نسخه Google Maps API – شکل 1 )، http://www.healthcybermap.org/GoogleEarthKML/ (Google) مرور کرد. نسخه Earth KML – شکل 2 )، و http://www.healthcybermap.org/MSNVirtualEarth/ (نسخه کنترل نقشه زمین مجازی MSN – شکل 3 ). نقشه ها در هر دو مرورگر اینترنت اکسپلورر 6-SP2 و موزیلا فایرفاکس 1.0.6 با موفقیت آزمایش شده اند.

شکل 2
شکل 2

تصویر صفحه Google Earth نسخه KML SHA Locator انگلستان. تصویر صفحه‌نمایش نسخه KML Google Earth ما از مکان یاب SHA انگلستان (به دستورالعمل‌ها در http://www.healthcybermap.org/GoogleEarthKML/ مراجعه کنید) که فید KML SHA ما را در Google Earth با یک «پنجره اطلاعات» برای West Yorkshire SHA نشان می‌دهد. “پنجره های اطلاعات” به کاربران اجازه می دهد تا به اطلاعات خلاصه خارجی در مورد SHA مربوطه دسترسی داشته باشند ( http://www.nhs.uk/England/AuthoritiesTrusts/Sha/showTrust.aspx?id=Q12 در این مثال، نمایش داده شده در صفحه پایین Google Earth)، و همچنین مسیرهای رانندگی ایجاد شده توسط Google Earth به یا از SHA انتخاب شده. فید KML نشان داده شده در این اسکرین شات در http://www.healthcybermap.org/GoogleEarthKML/sha.kml موجود استو در نظر گرفته شده است که توسط برنامه دسکتاپ Google Earth باز شود، که می تواند در http://earth.google.com/ دانلود شود .

تصویر در اندازه کامل
شکل 3
شکل 3

تصویری از MSN Virtual Earth Map Control نسخه SHA Locator انگلستان. تصویری از نسخه کنترل نقشه زمین مجازی MSN ما از مکان یاب SHA انگلستان http://www.healthcybermap.org/MSNVirtualEarth/ در حالت های ترکیبی خیابانی و هوایی (ماهواره ای). مانند سرویس اصلی MSN Virtual Earth، نقشه سفارشی ما به کاربران این امکان را می دهد که نقشه را با کشیدن آن به اطراف حرکت دهند، با چرخ ماوس بزرگنمایی کنند و با دوبار کلیک کردن روی یک مکان بزرگنمایی کنند. با کلیک بر روی نشانگر (یا پین) سازمان بهداشت استراتژیک روی نقشه، صفحه اطلاعات خلاصه مربوطه از وب سایت خدمات بهداشت ملی انگلستان (NHS) نمایش داده می شود (به عنوان مثال، http://www.nhs.uk/England/AuthoritiesTrusts/ Sha/showTrust.aspx?id=Q25 برای Leicestershire، Northamptonshire و Rutland SHA).

تصویر در اندازه کامل

بحث

جامعه غنی از داده های جغرافیایی

جک دنجرموند، رئیس ESRI اخیراً پیش‌بینی کرد که عرضه تصاویر ماهواره‌ای و هوایی در چند سال آینده دو برابر افزایش خواهد یافت. در دسترس بودن نیز از طریق پورتال های وب و خدمات آنلاین GIS بسیار افزایش خواهد یافت. همه اینها بخشی از چیزی است که دنجرموند به عنوان یک “جامعه غنی از داده های جغرافیایی” توصیف می کند که به اطلاعات مکانی بیشتر از انواع مختلف، از جمله، علاوه بر تصاویر، داده های GPS/مکان، داده های جغرافیایی جمعیت شناختی، و داده های واقعی دسترسی خواهد داشت. نظارت بر زمان [ 10 ]. اینترنت در حال حاضر “رسانه بنیاد” برای دسترسی، پیوند و استفاده از همه این داده ها است.

تصاویر ماهواره ای و سنجش از دور به سرعت در حال ورود به جریان اصلی هستند. امروزه، داده های تصاویر ماهواره ای به وفور از منابع متعدد، از جمله شرکت هایی مانند Space Imaging http://www.spaceimaging.com/ ، Orbimage http://orbimage.com/ ، DigitalGlobe http://digitalglobe.com/ ، GlobeXplorer در دسترس است. http://www.globexplorer.com/ ، Spot Image http://www.spot.com/ ، ImageSat International http://www.imagesatintl.com/ ، و EarthSat ( http://www.earthsat.com/ – یک شرکت MDA) و در صدها برنامه استفاده می شود. اما به لطف خدمات مصرف کننده آنلاین مانند Terraserver http://www.terraserver.com/، Google Earth و Microsoft Virtual Earth (به بخش “پس زمینه” در بالا مراجعه کنید)، تصاویر ماهواره ای نیز برای میلیون ها نفر آشنا و قابل دسترسی شده است.

ویکی‌سازی GIS، نقشه‌ها و تصاویر ماهواره‌ای/عکس‌برداری هوایی: تصویربرداری و اطلاعات مکانی برای توده‌های وسیع

بدون شک خدمات مختلف ژئوانفورماتیک مصرف کننده آنلاین که در بخش “پیشینه” این مقاله ارائه شده است، از جمله رابط های جستجوی جغرافیایی مختلف از ارائه دهندگان اصلی موتورهای جستجوی وب، به طور قابل توجهی (در زمان رکورد) به ارتقای عموم مردم کمک کرده است. علاقه به جغرافیا و تصاویر ماهواره ای از آنجایی که میلیون‌ها نفر شروع به «بازی» با این «ابجت‌ها» یا «اسباب‌بازی‌های» جدید آنلاین از گوگل و مایکروسافت می‌کنند، بسیاری از آنها به زودی به فکر مشارکت فعال، اشتراک‌گذاری اطلاعات و همکاری آنلاین خواهند بود (مفاهیمی که به درستی با وب برای مدتی طولانی)، به جای اینکه صرفاً با نقش مصرف کننده/بیننده اطلاعات منفعل قانع شود.11 ].)

با این حال، اگرچه Google Maps API (و ارائه‌های API مشابه از سایر ارائه‌دهندگان) به کاربران امکان می‌دهد تا رابط ارائه‌دهنده استاندارد (Google Maps) را عمیقاً سفارشی کنند و نقشه‌های مشروح سفارشی خود را ایجاد کنند (برنامه‌های کاربردی سفارشی بر اساس Google Maps)، چنین APIهایی همچنان دشوار هستند. برای کاربر غیر متخصص و معمولی برای بهره برداری. این نویسنده انتظار دارد که این فناوری بیشتر تکامل یابد تا کاربر عادی وب را قادر به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی، سفارشی سازی، حاشیه نویسی و انتشار نقشه های آنلاین خود و برنامه های کاربردی وب مرتبط، و همکاری با سایر کاربران/جامعه های آنلاین در قالب آنلاین قابل سفارشی سازی و همکاری کند. محیط نقشه برداری مشارکتی، همه بدون نیاز به هیچ دانش یا تخصص برنامه نویسی قبلی.

مفهوم فعلی «ویکی» دور از این دیدگاه نیست. ویکی (از ویکی هاوایی ، به عجله، سریع) یک وب سایت مشترک است که محتوای آن توسط هر کسی که به آن دسترسی دارد قابل ویرایش است [ 12 ]. شاید بهترین نمونه از یک ویکی در حال حاضر، «ویکی‌پدیا – دایره‌المعارف آزاد» باشد (به مدخل «ویکی» در ویکی‌پدیا در http://en.wikipedia.org/wiki/Wiki مراجعه کنید.). یک فناوری به اشتراک گذاری اطلاعات وب مرتبط «وبلاگ» است. وبلاگ (WeBLOG) وب سایتی است که حاوی ورودی های تاریخ به ترتیب زمانی معکوس (آخرین اولین بار) در مورد یک موضوع خاص است. وبلاگ ها که به عنوان یک مجله آنلاین عمل می کنند، می توانند توسط یک فرد یا گروهی از مشارکت کنندگان نوشته شوند. مدخل‌ها حاوی تفسیر و پیوندهایی به وب‌سایت‌های دیگر هستند، و تصاویر و همچنین امکان جستجو نیز ممکن است در آن گنجانده شود ([ 13 ] – به مدخل «وبلاگ» در ویکی‌پدیا در http://en.wikipedia.org/wiki/Blog مراجعه کنید . .

ویکی‌ها، و به‌ویژه ویکی‌پدیا، در ماه‌ها و سال‌های اخیر بسیار محبوب شده‌اند [ 14 ]. ویکی ها یک اصل امیدوارکننده را نشان می دهند که می تواند عصر اطلاعات اینترنت را به طور قابل توجهی متحول کند. کنفرانس های ویژه ای برای بحث در مورد این پدیده وب جالب ویکی ها تشکیل شده و در حال برگزاری است. به عنوان مثال، ویکیمانیا 2005، اولین کنفرانس بین المللی ویکی مدیا، 4 تا 8 اوت 2005، فرانکفورت آم ماین، آلمان http://wikimania.wikimedia.org/wiki/Main_Page ، و ACM (انجمن ماشین های محاسباتی) تحت حمایت WikiSym 2005 ، سمپوزیوم بین المللی 2005 در ویکی ها، 17–18 اکتبر 2005، سن دیگو، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا http://www.wikisym.org/ .

در همین راستا، تصور توسعه «geowikis»، «mapwikis»، وبلاگ‌های دارای قابلیت جغرافیایی، «مپ بلاگ‌ها» (مثلاً افرادی را که به اینترنت متصل هستند، GPS- را تصور کنید، دشوار نیست. دستگاه تلفن همراه را فعال می کند که می خواهد حرکات خود را وبلاگ کند، و فضاهای فعالیت و اخبار مرجع جغرافیایی خود را با سایر کاربران آنلاین برای اهداف مختلف به اشتراک بگذارد)، و حتی فیدهای وب/RSS قابل نقشه برداری و فیدهای نقشه با قابلیت جغرافیایی فعال (به مثال فید عکس Smugmug KML مراجعه کنید. در بخش “پس زمینه” در بالا ذکر شد). در واقع برخی از نمونه های اولیه geowiki قبلاً راه خود را در وب پیدا کرده اند. برای مثال http://www.wikyblog.com/Map/Guest/Home ، http://www.geowiki.com/ ، و همچنین worldKit GeoWiki، یک برنامه نقشه قابل ویرایش عمومی http://brainoff را ببینید.(یک نسخه نمایشی آنلاین ساده از worldKit GeoWiki که هر کسی می تواند داده های خود را به آن اضافه کند در http://brainoff.com/worldkit/geowiki/ موجود است ).

مثال دیگر نقشه اطلاعات کاترینا http://scipionus.com/ است که با استفاده از نقشه های گوگل [ 15 ] ساخته شده است. نقشه اطلاعات کاترینا برای استفاده توسط افراد متاثر از طوفان کاترینا (اوت 2005) و بستگان آنها که اطلاعاتی در مورد وضعیت مکان های خاص تحت تأثیر طوفان و پیامدهای آن دارند یا در تلاش برای یافتن آنها هستند، طراحی شده است. کاربرانی که اطلاعاتی در مورد وضعیت منطقه‌ای که هنوز روی نقشه وجود ندارد، می‌توانند به راحتی با افزودن/افزودن اطلاعات خود به نقشه به آن کمک کنند. (خوانندگان علاقه مند به نقشه ها و تصاویر آنلاین طوفان کاترینا به طور کلی ممکن است دو سایت زیر را نیز مفید بدانند: http://www.esri.com/news/pressroom/hurricanemaps.html ، http://ngs.woc.noaa.gov /کاترینا/ ،http://www.theregister.co.uk/2005/09/07/google_maps_katrina/ و http://msnbc.msn.com/apps/ve/katrina.htm .)

امکانات و پتانسیل ها بی پایان هستند. این همان چیزی است که این نویسنده آن را “ویکیفیکاسیون” نهایی GIS، نقشه ها و تصاویر ماهواره ای/عکاسی هوایی می نامد. اگر موزه باشکوه تیت در لندن در حال حاضر زیرنویس‌هایی را از بازدیدکنندگان خود در کنار بزرگترین آثار هنری خود ارسال می‌کند [ 16 ]، چرا نقشه‌های آنلاین (حتی نقشه‌هایی که از منابع بسیار معتبری مانند انجمن نشنال جئوگرافیک هستند) اجازه رویکردی مشابه را ندهند؟!

مسائل مربوط به حریم خصوصی فردی، امنیت ملی، محرمانه بودن داده ها، و مسائل مربوط به مدیریت حق چاپ/حقوق دیجیتال

با پیشرفت فناوری زمین فضایی و دسترسی آسان تر به توده های گسترده در سراسر جهان که به اینترنت متصل هستند، مسائل مرتبط GIS و محرمانه بودن داده های نقشه/حریم خصوصی افراد و حتی امنیت ملی شروع به نمایان شدن می کند و نیاز به بررسی بیشتر دارد. و تحقیق در مورد این جنبه های ظریف GIS اینترنت و نقشه های وب [ 5 ، 17-22 ].

به عنوان مثال، در بهداشت عمومی در سراسر جهان، هرگونه شناسایی عمومی از وضعیت سلامت و محل سکونت یک فرد، صرف نظر از سطح سرایت یا خطر، معمولاً با استثنائات بسیار کمی ممنوع است، به عنوان مثال، قانون مگان در ایالات متحده، که اجازه انتشار اطلاعات مسکونی را می دهد. در مورد مجرمان جنسی ثبت شده کودکان به عموم مردم توسط دولت محلی [ 17 ، 23 ]. در واقع، به لطف قانون اخیر، ما سرویسی مانند نقشه های مجرم جنسی گرجستان داریم http://www.georgia-sex-offenders.com/maps/، که با استفاده از Google Maps API ساخته شده است. نقشه برداری SARS (سندرم حاد تنفسی شدید) در هنگ کنگ در سال 2003 با استفاده از داده های موردی مجزا در سطح ساختمان های فردی در زمان تقریباً واقعی، استثنا قابل توجه دیگری از این قاعده محرمانگی بهداشت عمومی تثبیت شده بود، و همچنین یک فرصت منحصر به فرد و نادر GIS که منجر به برخی از خدمات بسیار جامع نقشه برداری اینترنتی عمومی [ 24 ].

قابل توجه است که شرایط و ضوابط Google Maps API http://www.google.com/apis/maps/signup.html بیان می کند، “برخی از API استفاده می شود که ما نمی خواهیم آنها را ببینیم. به عنوان مثال، ما نمی‌خواهیم نقشه‌هایی را ببینیم که مکان‌های خرید مواد مخدر غیرقانونی در یک شهر یا هر فعالیت غیرقانونی مشابهی را مشخص کند. ما همچنین می‌خواهیم به حریم خصوصی افراد احترام بگذاریم، بنابراین API نباید برای شناسایی اطلاعات خصوصی افراد خصوصی استفاده شود.”

در سطحی دیگر، پس از حوادث تروریستی سپتامبر 2001 در ایالات متحده، بسیاری از پایگاه‌های اطلاعاتی مکانی فدرال و محلی، به عنوان مثال، داده‌های فضایی «زیرساخت‌های حیاتی»، توسط آژانس‌های نگه‌دارنده آنها به‌عنوان یک مسئولیت بالقوه در قبال امنیت ملی ارزیابی شدند و از اینترنت یا عمومی خارج شدند. انتشار | پخش شدن. نگرانی فعلی یافتن تعادل مناسب بین دسترسی عمومی به اطلاعات مکانی و حفاظت از اطلاعات در اولویت امنیت ملی است [ 17 ، 23 ].

اما علیرغم همه این نگرانی‌های غیرقابل انکار، مشروع و واقعی در مورد حریم خصوصی و محرمانه بودن داده‌های GIS و نقشه، بسیاری از شک‌ها و تردیدهایی که در مورد این جنبه‌های GIS اینترنتی مطرح می‌شود، به نظر می‌رسد بی‌اساس، یا حداقل اغراق‌آمیز هستند. Entchev [ 19 ] خردمندانه بیان کرده است: “اجازه دهید سیستم GIS را فلج نکنیم تا برخی ادراک مبهم حریم خصوصی را برآورده کنیم”.

یکی دیگر از مسائل پیچیده اینترنت GIS که باید به آن پرداخته شود، حق چاپ داده ها و نقشه است. کانر [ 14 ] به درستی نقشه های آنلاین را به عنوان میدان مین حق چاپ توصیف کرده است. داده‌های جغرافیایی و نقشه‌های دارای حق چاپ معمولاً برای به دست آوردن و استفاده دشوارتر و گران‌تر هستند.

اما از آنجایی که داده‌های جغرافیایی در همه چیز از وبلاگ‌ها از طریق تلفن‌های همراه گرفته تا یافتن افراد گمشده اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، نقشه‌های رایگان می‌توانند بیشتر و بیشتر تفاوت ایجاد کنند [ 14 ]. با این حال، کسی باید صورت‌حساب چنین نقشه‌های «رایگان» را بپردازد، و بنابراین یافتن مدل‌های تجاری پایدار برای پذیرش توسط ارائه‌دهندگان داده‌های جغرافیایی آنلاین و نقشه وب، این روزها از اهمیت بالایی برخوردار است [25 ] . نمونه‌هایی از این مدل‌های تجاری عبارتند از خدمات نقشه حمایت‌شده توسط تبلیغات، و سرویس‌های پولی کم‌هزینه و با ارزش افزوده که از سرویس رایگان پشتیبانی می‌کنند، مانند Google Earth به علاوه http://earth.google.com/earth_plus.html و Google Earth Pro http:/ /earth.google.com/earth_pro.html. مایکروسافت همچنین یک نسخه تجاری جایگزین، اما همچنان رایگان از کنترل نقشه زمین مجازی MSN خود را برای وب سایت های تجاری ارائه می دهد [ 26 ].

کار کنسرسیوم فضایی باز (OGC) بر روی مدیریت حقوق دیجیتال جغرافیایی (GeoDRM) نیز آماده تبدیل شدن به یک توانمندساز مهم در زمینه داده های جغرافیایی و حق چاپ نقشه است [27 ] . در حال حاضر کارهای زیادی در زمینه مالکیت داده و مدیریت حقوق برای صنایع آنلاین کتاب الکترونیک، ویدیو و موسیقی انجام شده است، با برخی از راه حل های کاری بالغ از قبل از سوی شرکت هایی مانند Macrovision http://www.macrovision . com/ ، مایکروسافت ( http://www.microsoft.com/windows/windowsmedia/drm/default.aspx and http://www.microsoft.com/windows/ie/downloads/addon/rm.mspx ) و Adobe https ://aractivate.adobe.com/. چنین تحولاتی برای جامعه مکانی مورد توجه است زیرا بسیاری از ارائه دهندگان داده های مکانی باید کنترل یا ردیابی کنند که چه کسی به داده های آنها دسترسی دارد و چگونه از داده ها استفاده می شود. فقدان قابلیت GeoDRM به عنوان یک مانع بزرگ در برابر پذیرش گسترده‌تر فناوری‌های مکانی مبتنی بر وب شناخته شده است. ماموریت گروه کاری OGC GeoDRM هماهنگ کردن و بلوغ توسعه و اعتبارسنجی کارهایی است که در زمینه مدیریت حقوق دیجیتال برای جامعه جغرافیایی [ 27 ] انجام می شود.

نتیجه

توزیع جهانی ابزارهای جغرافیایی «رایگان»، تصاویر، نقشه‌ها و در نهایت، در نسخه‌های آینده محصولاتشان، توانایی‌های تجزیه و تحلیل گوگل و MSN قابل ستایش است. آنها با تکیه بر زبان بصری قدرتمند و جهانی جغرافیا، موفق شدند نقشه‌ها و تصاویر چندمنظوره قابل تنظیم خود را از جهان برای میلیون‌ها کاربر عادی وب در سراسر جهان از خارج از حوزه‌های علوم زمین تخصصی آشنا و قابل دسترس کنند. اگرچه ESRI پاسخ برنامه ریزی شده خود را به Google (و MSN) اعلام کرده است، باید دید که برنامه های پیش بینی شده آنها چگونه عملی می شود و با پیشنهادات Google و MSN مقایسه می شود و همچنین چگونه ابزارهای نقشه برداری گوگل و MSN در آینده نزدیک تکامل بیشتری خواهند یافت. .

10 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید