وب جی ای اس (Web GIS) در عمل : انتشار نقشه های سلامتی خود و اتصال به منابع WMS راه دور با استفاده از منبع باز UMN MapServer و DM Solutions MapLab

آموزش GIS

وب GIS :پیشرفت های اخیر در معماری و برنامه ها – همکاران عزیز،دهه گذشته شاهد توسعه پویا برنامه های کاربردی وب سیستم های اطلاعات جغرافیایی (Web GIS) بوده است. در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه، Web GIS از وب‌سایت‌های ساده‌ای که عمدتاً بر ارائه و انتشار داده‌ها متمرکز شده‌اند، به برنامه‌های کاربردی آنلاین تعاملی با اهداف مختلف تبدیل شده‌اند. از نقطه نظر معماری، این تکامل با دو رویکرد متفاوت به ترکیب کلاسیک سه لایه مشتری-سرور به دست آمده است. مورد اول منطق کلاسیک “Tin Client” را در زمینه معماری سرویس گرا (SOA) گسترش می دهد، که در آن هر دو سطح دسترسی به داده و منطق تجاری در ابر قرار دارند، و عملکردهای کلاینت Web GIS به مقداردهی اولیه رویه های راه دور و نمایش محدود می شوند. نتایج آنها فلسفه ساخت و ساز وب GIS دیگر شامل “مشتری ضخیم” است. و رویکردهای ترکیبی، که در ازای پاسخگویی بهتر و افزایش تعامل، عملکرد بالاتری را از ماشین مشتری طلب می کنند. این پیشرفت ها در طراحی های معماری وب GIS با در دسترس بودن راه حل های سخت افزاری و نرم افزاری جدید تحریک شده است. به ویژه، شتاب سخت‌افزار WebGL امکان معرفی فناوری کلاینت وب GIS کاملاً سه‌بعدی را با استفاده از کتابخانه منبع باز CesiumJS فراهم کرد، در حالی که ابزارهای DHTML برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌های مکانی مانند Javascript Topology Suite (JSTS) و Cesium Analytics SDK تغییر می‌دهند. پارادایم Web GIS جلوتر حتی بیشتر به سمت یک کلاینت ضخیم کاملاً تعاملی که کاملاً در داخل یک مرورگر وب قرار دارد. این انعطاف‌پذیری معماری راه را برای طیف گسترده‌ای از برنامه‌های Web GIS، از وب‌سایت‌های ارائه داده، هموار کرده است. از طریق سیستم‌های پشتیبانی تصمیم (DSS) مجهز به قابلیت‌های شبیه‌سازی، سیستم‌های پردازش و تجزیه و تحلیل داده از راه دور، راه‌حل‌های نقشه‌برداری موبایل، تا برنامه‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده. این شماره ویژه در نظر دارد آخرین تحقیقات در زمینه معماری و برنامه های GIS وب را جمع‌آوری کند. موضوعات این شماره ویژه شامل موارد زیر است اما محدود به آنها نیست:

– کاربردهای جدید از فن آوری های تاسیس شده وب GIS.

– پیاده‌سازی موبایل GIS وب.

– معماری وب GIS برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده های چند بعدی.

– وب GIS برای پردازش و تحلیل داده های بزرگ؛

– کاربردهای واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) وب GIS.

– ادغام هوش مصنوعی در برنامه های GIS وب.

– پیشرفت در Web GIS برای تجزیه و تحلیل Geovisual.

دکتر سعید جوی زاده -09382252774

کلید واژه ها

 • وب
 • GIS
 • وب-GIS
 • GIS موبایل
 • AR/VR GIS
 • ابر GIS
 • معماری نرم افزار
 • پردازش داده ها

چکیده

سیستم‌های نرم‌افزار متن‌باز وب GIS به مرحله بلوغ، پیچیدگی، استحکام و پایداری و قابلیت استفاده و کاربرپسندی رسیده‌اند که با محصولات تجاری، اختصاصی GIS و سرور وب GIS رقابت می‌کند. جامعه منبع باز وب GIS همچنین به طور فعال استانداردهای OGC (کنسرسیوم فضایی باز) از جمله WMS (سرویس نقشه وب) را پذیرفته است. WMS ایجاد نقشه های وب را قادر می سازد که دارای لایه هایی از چندین سرور/منبع راه دور مختلف هستند. در این مقاله ما یک راه حل ساده برای پیاده سازی سرور وب GIS را ارائه می دهیم که مبتنی بر MapServer دانشگاه منبع باز مینه سوتا (UMN) است. با پیروی از دستورالعمل های آموزشی گام به گام همراه، خوانندگان علاقه مندی که جریان اصلی Microsoft ® را اجرا می کنندماشین‌های ویندوز و بدون تجربه فنی قبلی در وب GIS یا سرورهای نقشه اینترنتی می‌توانند نقشه‌های سلامت خود را در وب منتشر کنند و لایه‌های اضافی بازیابی شده از سرورهای WMS راه دور را به آن نقشه‌ها اضافه کنند. تجارب سونامی «آسیای دیجیتال» و 2004 اقیانوس هند در استفاده از نرم‌افزار رایگان وب منبع باز GIS نیز به اختصار توضیح داده شده است.

مقدمه

یکی از مهمترین قدرت های سیستم اطلاعات جغرافیایی، قابلیت انتشار و به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی فضایی در اینترنت در بین تعداد زیادی از افراد است. به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی مکانی یک روش مهم و موثر برای کار در بسیاری از انواع برنامه ها است. اطلاعات ژئوفضایی نه تنها شامل نقشه‌ها یا مکان‌های نشانه‌ها/امکانات، بلکه داده‌های ویژگی‌های متعدد، داده‌های اجتماعی-اقتصادی، عکس‌های زمینی، عکس‌های هوایی، تصاویر ماهواره‌ای و غیره است که ممکن است دارای ویژگی‌های ایستا یا پویا باشند. با به اشتراک گذاشتن این اطلاعات در اینترنت، دسترسی، پاسخ زمانی، و قابل درک در مقایسه با توزیع کاغذی معمولی نقشه ها یا سیستم های وب مبتنی بر کاراکتر به شدت بهبود می یابد. کاربران آزادی بیشتری در انتخاب اطلاعات یا لایه‌ها برای دیدن و ترکیب نقشه‌هایی خواهند داشت که متناسب با نیازهایشان باشد.

علاقه روزافزون به GIS منبع باز و وب GIS

علاقه به نرم افزار متن باز GIS و Web GIS در چند سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است (به تعریف منبع باز در [ 1 ] مراجعه کنید). پورتال های وب اختصاصی مانند [ 2-4 ] بسیاری از گزینه های نرم افزار متن باز GIS و Web GIS را برای انتخاب به کاربران ارائه می دهند . اینها عبارتند از Quantum GIS [ 5 ]، یک GIS رومیزی منبع باز کاربر پسند که بر روی Linux، Unix، Mac OSX و Windows اجرا می شود، و اکنون بسیار محبوب MapServer دانشگاه مینه سوتا (UMN) [6] و برنامه های کاربردی مرتبط، که عبارتند از تمرکز این مقاله

جامعه منبع باز GIS/Web GIS به طور فعال استانداردهای کنسرسیوم فضایی باز (OGC [ 7 ]) را پذیرفته است. به عنوان مثال، UMN MapServer در حال حاضر از چندین مشخصات وب OGC، از جمله WMS (Web Map Service – client/server)، WFS غیر تراکنشی (Web Feature Server – Client/Server) و GML (Geography Markup Language) پشتیبانی می کند.

امروزه بدون اغراق می‌توان گفت که نرم‌افزار متن‌باز GIS و Web GIS به مرحله‌ای از بلوغ، پیچیدگی، استحکام و پایداری و قابلیت استفاده و کاربرپسندی رسیده‌اند که اگر نگوییم (گاهی اوقات) از GIS تجاری و اختصاصی و وب فراتر می‌رود. محصولات GIS سازندگان نرم افزارهای تجاری حتی شروع به پشتیبانی از متن باز کرده اند. اخیراً، انجمن MapServer و Autodesk ، “بنیاد MapServer” جدید را معرفی کردند [ 8-10 ] .

کنفرانس بین المللی مرتبط، ژئوانفورماتیک 2006 – نرم افزار رایگان و متن باز: 12–15 سپتامبر 2006; لوزان، سوئیس [ 11 ]، در سال 2005 اعلام شده است. این رویداد مربوط به پرداختن به فناوری های داده های مکانی است که توسط جامعه منبع باز توسعه یافته یا مربوط به آن است.

در UMN MapServer، DM Solutions MapLab و منابع WMS

در این مقاله ما یک راه حل آسان برای پیاده سازی Web GIS را ارائه می کنیم که بر اساس UMN MapServer است. با پیروی از دستورالعمل‌های آموزشی گام به گام همراه، خوانندگان علاقه‌مندی که از ماشین‌های اصلی Microsoft® Windows استفاده می‌کنند و بدون تجربه قبلی در وب GIS یا سرورهای نقشه اینترنتی، می‌توانند نقشه‌های سلامتی خود را در وب منتشر کنند و به نقشه‌های اضافی اضافه کنند. لایه های بازیابی شده از سرورهای WMS راه دور (به فایل اضافی 1 مراجعه کنید: آموزش گام به گام – انتشار نقشه های خود و اتصال به منابع WMS راه دور با استفاده از UMN MapServer و DM Solutions MapLab).

MapServer یک محیط توسعه منبع باز برای ساخت برنامه های کاربردی اینترنت وب با قابلیت فضایی است. خوانندگان می توانند «گالری برنامه MapServer» [ 12 ] را برای چند نمونه جالب مرور کنند. همچنین یک سرور نقشه وب سونامی وجود دارد که توسط پروفسور کیوشی هوندا و همکارانش با استفاده از UMN MapServer منبع باز [13-15] توسعه یافته است ( برای اطلاعات بیشتر در مورد سرور نقشه وب سونامی، بخش «نتایج و بحث» را در زیر ببینید).

MapServer، از طریق استفاده از کتابخانه های ویژه، می تواند به فرمت های مختلف داده های شطرنجی و برداری بدون تبدیل داده دسترسی داشته باشد [ 16 ]. ویژگی ها و اسناد MapServer را می توان در [ 6 ] یافت .

MapLab از DM Solutions Group Inc.، کانادا، مجموعه ای منبع باز از ابزارهای مبتنی بر وب موثر و بصری برای ایجاد و مدیریت برنامه های نقشه برداری وب UMN MapServer و فایل های نقشه است. این شامل سه جزء است: MapEdit، MapBrowser و GmapFactory [ 17 ، 18 ].

MapEdit یک ابزار مدیریت بصری برای ویرایش، اعتبار سنجی و مدیریت فایل های نقشه است. MapBrowser ابزاری مکمل برای انتخاب بصری داده های مکانی از منابع WMS محلی و راه دور است (شکل 1 )، در حالی که GMapFactory ابزار مرحله آخری است که برای ایجاد و استقرار سریع برنامه های نقشه برداری وب، به عنوان مثال، برای تعریف طرح بندی استفاده می شود. یک برنامه کاربردی و مشخص کنید که کدام مؤلفه های رابط نقشه برداری را شامل شود.

شکل 1
شکل 1

اتصال به منبع WMS راه دور در MapBrowser . سمت چپ: تصویری از کادر «مدیریت سرورها» در MapBrowser، که برای افزودن/اتصال به سرورهای WMS راه دور استفاده می‌شود. در این اسکرین شات، “FUSION”، “پرتال WMS نقشه برداری سلامت محیطی” ( http://156.34.150.115/nbla/servlet/FusionServlet؟ )، که توسط انجمن ریه نیوبرانزویک میزبانی می شود، اضافه شده است. سمت راست: اسکرین شات بخشی از صفحه اصلی MapBrowser که لایه های بازیابی شده از سرور WMS راه دوری را که به آن وصل شده ایم در کادر “مدیریت سرورها” نشان می دهد. یکی از این لایه‌ها، ‘Health Regions 2003’، انتخاب شده و به ‘tutorial.map’ محلی ما اضافه شده است.

تصویر در اندازه کامل

OGC WMS عملیاتی را برای پشتیبانی از ایجاد و نمایش نماهای نقشه مانند ثبت شده و روی هم قرار داده شده ارائه می دهد که به طور همزمان از چندین سرور/منبع که هم از راه دور و هم ناهمگن هستند می آیند. بنابراین WMS یک شبکه توزیع شده از ارائه دهندگان اطلاعات مکانی قابل همکاری و ایجاد نقشه های وب را قادر می سازد که دارای لایه هایی از چندین سرور/منبع راه دور مختلف هستند [ 13 ] (همچنین به مشخصات پیاده سازی WMS در [ 19 ] مراجعه کنید).

با معرفی مشخصات WMS و همچنین OGC Web Feature Service (WFS – نگاه کنید به [ 20 ])، انتشار و به اشتراک گذاری هر گونه اطلاعات جغرافیایی-مکانی در اینترنت آسان شده است. WMS، که در حال حاضر در برنامه‌های کاربردی واقعی محبوب است، اساساً نقشه‌هایی (PNG – گرافیک شبکه قابل حمل یا فرمت‌های JPEG) از ناحیه درخواستی ایجاد می‌کند که مرورگرهای استاندارد می‌توانند آن‌ها را ارائه دهند. بنابراین، کاربران مجبور نیستند مجموعه داده های عظیمی را در سیستم های محلی کپی کنند. WFS تنها ویژگی‌های جغرافیایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که معیارهای فیلتر کردن آنها را برآورده می‌کند.

فهرست‌های سرور WMS و پورتال‌های کشف در وب برای کمک به کاربران در یافتن و اتصال (با استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری که مشخصات OGC WMS را پیاده‌سازی می‌کنند) به منابع داده مناسب برای نقشه‌هایشان کمک می‌کنند، به عنوان مثال، [21، 22] برای نام‌گذاری دو سرویس از این قبیل .

در مقاله قبلی در این مجموعه “Web GIS در عمل” [ 23 ]، راه حل های نقشه برداری از گوگل و MSN را بررسی کردیم. قابل توجه است که Google Earth همچنین در حال حاضر از واردات داده های WMS به مشتری سازمانی خود پشتیبانی می کند [ 24 ]. کاربران می توانند در یک سرور WMS مشترک شوند و در حین جابجایی، آن را به عنوان یک پوشش روی داده های Google Earth مشاهده کنند [ 25 ].

مواد و روش ها

معمولاً برای نصب، سفارشی سازی و مدیریت یک سرور نقشه اینترنتی، چه محصول تجاری و چه منبع باز، به تخصص فنی نیاز است. با این حال، در این مقاله یک آموزش گام به گام ساده و مصور را برای نصب و استفاده از چنین سرورهایی بر روی ماشین‌هایی که Microsoft ® Windows دارند معرفی می‌کنیم ( به فایل اضافی 1 مراجعه کنید: آموزش گام به گام – انتشار نقشه‌ها و اتصال به منابع WMS راه دور با استفاده از منبع باز UMN MapServer و DM Solutions MapLab).

آموزش موجود در ” فایل اضافی 1 ” همراه بر اساس بسته MS4W (MapServer برای Microsoft ® Windows [ 26 ]) و نصب MapLab منطبق بر بسته بندی شده برای MS4W است (آخرین نسخه های هر دو بسته و سایر بسته های اضافی را می توانید در [ دانلود کنید] 27 ، 28 ]).

MS4W توسط جف مک کنا از DM Solutions Group Inc.، کانادا تهیه شده است. بسته اصلی MS4W یک محیط وب سرور از پیش پیکربندی شده را نصب می کند که شامل اجزای زیر است:

 • سرور HTTP آپاچی [ 29 ];
 • PHP [ 30 ];
 • MapServer CGI (رابط دروازه مشترک)؛
 • PHP/MapScript [ 31 ، 32 ];
 • GDAL (Geospatial Data Abstraction Library)/OGR Utilities [ 33-36 ]: GDAL یک کتابخانه مترجم برای فرمت های داده های جغرافیایی شطرنجی است که تحت مجوز منبع باز منتشر شده است . به عنوان یک کتابخانه، یک مدل داده انتزاعی واحد را برای همه فرمت های پشتیبانی شده به برنامه فراخوان ارائه می دهد. کتابخانه OGR مرتبط (که در درخت منبع GDAL زندگی می کند) قابلیت مشابهی را برای داده های برداری ویژگی های ساده فراهم می کند [ 16 ]. UMN MapServer می تواند به TIFF/GeoTIFF، EPPL7 [ 37 ]، و بسیاری از فرمت های دیگر از طریق GDAL، و ESRI Shapefiles، PostGIS، ESRI ArcSDE، Oracle Spatial، MySQL و بسیاری دیگر از طریق OGR دسترسی داشته باشد.
 • برنامه های کاربردی MapServer.
 • پسوند OGR/PHP. و
 • OWTChart: موتور OWTChart تصاویر GIF تقریباً از هر نوع نمودار را از مجموعه ای از پارامترهای ورودی تولید می کند. این برنامه می تواند به عنوان یک CGI در یک محیط وب سرور استفاده شود [ 38 ].

نتایج و بحث

شکل 2 یک نقشه وب نمونه از “استان نیوبرانزویک کانادا” را نشان می دهد که با پیروی از دستورالعمل های آموزش گام به گام همراه تولید و منتشر شده است (به فایل اضافی 1 مراجعه کنید: آموزش گام به گام – انتشار خود نقشه ها و اتصال به منابع WMS راه دور با استفاده از Open Source UMN MapServer و DM Solutions MapLab). لایه “Health Regions 2003” در این نقشه از یک منبع WMS راه دور، “Environmental Health Mapping Portal WMS” می آید که توسط انجمن ریه نیوبرانزویک میزبانی می شود (اطلاعات بیشتر در مورد این سرور WMS خاص را می توان در [ 39 , 40]). لایه های دیگر در همان نقشه، به عنوان مثال، ‘popplace’، با بسته MapLab مورد استفاده در آموزش ما ارسال می شوند، و به صورت محلی روی همان دستگاهی که برای اجرای آموزش استفاده می شود، میزبانی می شوند.

شکل 2
شکل 2

اسکرین شات نقشه وب از «استان نیوبرانزویک کانادا» که با استفاده از MapServer و MapLab منتشر شده است . اسکرین شات یک نقشه وب نمونه از “استان نیوبرانزویک کانادا” که با پیروی از دستورالعمل های آموزش گام به گام همراه تولید و منتشر شده است (به فایل اضافی 1 مراجعه کنید: آموزش گام به گام – انتشار نقشه های خود و اتصال به منابع WMS راه دور با استفاده از Open Source UMN MapServer و DM Solutions MapLab). لایه “Health Regions 2003” در این نقشه از یک منبع WMS راه دور می آید، در حالی که لایه های دیگر در همان نقشه، به عنوان مثال، “popplace” به صورت محلی بر روی همان ماشینی که برای اجرای آموزش استفاده می شود میزبانی می شود.

تصویر در اندازه کامل

سایر نصب‌های ساده منبع باز Web GIS برای ویندوز مبتنی بر UMN MapServer

اینها عبارتند از CartoWeb [ 41 ]، توسعه یافته توسط Camptocamp SA، سوئیس، و کیت “One Click Installation CD-ROM” پروفسور کیوشی هوندا از AIT، تایلند (به [ 42 ] و زیر مراجعه کنید).

تجربه سونامی «آسیای دیجیتال» و اقیانوس هند در سال 2004 در FOSS

در سال 2002، هوندا و همکاران . [ 43 ] اهمیت به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی-مکانی را درک کرد و مکانیزمی به نام «آسیای دیجیتال» را برای پیاده سازی در آسیا پیشنهاد کرد. یک WMS برای تصاویر Landsat با وضوح کامل تحت این مفهوم توسعه داده شده است [ 44 ].

Santitamnont و همکاران [ 45] پتانسیل بالای نرم افزار منبع باز رایگان (FOSS) را برای به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی- فضایی در زمینه مفهوم “آسیای دیجیتال” گزارش کرد. FOSS مزایای زیادی دارد. به احتمال زیاد بزرگترین مزیت صرفه جویی در هزینه است، اما مزایا فقط به این محدود نمی شود. سیستم‌های نرم‌افزاری FOSS توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان فردی/شرکتی در حال توسعه هستند، بنابراین سرعت رفع اشکال و به‌روزرسانی معمولاً بسیار سریع است. هر کاربر می تواند به کد منبع دسترسی داشته باشد. این امکان را برای همه فراهم می کند که الگوریتم و پیاده سازی را درک کنند و در صورت تمایل در توسعه نرم افزار نیز مشارکت کنند. طرح مجوز تعریف شده به عنوان مجوز عمومی GNU (GPL) گسترش جامعه FOSS را تسریع می کند. چندین پیاده سازی متن باز از WMS و WFS مانند UMN MapServer و GeoServer [.46 ].

در پاسخ به فاجعه سونامی اقیانوس هند در 26 دسامبر 2004، نیاز فوری به ایجاد چارچوبی برای به اشتراک گذاری نه تنها نقشه ها، بلکه همچنین تصاویر سنجش از دور، عکس های هوایی، عکس ها/فیلم های بررسی میدانی، سوابق نظرسنجی، و داده های اجتماعی-اقتصادی وجود داشت. . کارهای امدادرسانی به سونامی، مانند نقشه برداری آسیب، برنامه ریزی بازسازی زیرساخت، توسعه نقشه خطر و غیره به این داده ها نیاز دارند. از مزایای اشتراک گذاری می توان به صرفه جویی در زمان برای جمع آوری داده ها، کاهش تلاش های تکراری، ایجاد درک بهتر از آسیب و در نتیجه تسریع در امداد رسانی اشاره کرد. هوندا و همکاران [ 13] یک نمونه اولیه را در عرض سه هفته پس از فاجعه سونامی اقیانوس هند با استفاده از FOSS توسعه داد. داده‌های موجود در سایت توسط 14 سازمان ارائه شده است که مجموعه داده‌های خود را به اشتراک گذاشته‌اند (اشتراک‌گذاری موفق داده‌ها در واکنش‌های اضطراری و انفورماتیک فاجعه بسیار مهم است). یکی از ویژگی های مهم WMS این است که می توان سرورهای WMS را به یکدیگر پیوند داد و لایه های نقشه را بین آنها به اشتراک گذاشت. صاحبان داده ها ممکن است داده های اصلی خود را در سرورهای محلی خود نگه دارند و داده های خود را به عنوان تصاویری که با لایه هایی از سایر منابع WMS پوشانده شده اند ارائه می کنند. همه اینها برای کاربران نهایی بسیار شفاف است تا جایی که برخی از آنها ممکن است فکر کنند که تمام لایه های نقشه ای که می بینند از همان سروری که به آنها دسترسی دارند ارائه می شود. این ویژگی یک عامل کلیدی در “آسیای دیجیتال” است

با این حال، نصب واقعی WMS مبتنی بر FOSS بر روی سرور، به ویژه برای مبتدیان، چندان ساده نیست. در حالی که دفترچه راهنمای کاربر برای بسته های فردی به اندازه کافی دقیق است، هنوز برای کاربران دشوار است که مجموعه ای از FOSS را دستکاری کنند، تا حدی به دلیل وابستگی های نرم افزاری. تصمیم گرفته شد که مجموعه ای از FOSS برای نصب WMS به عنوان نوعی “CD-ROM نصب با یک کلیک” برای محیط Microsoft ® Windows ایجاد شود زیرا اکثر مبتدیانی که مایل به آزمایش با FOSS Web GIS هستند از ویندوز استفاده می کنند [ 47 ]. دستورالعمل های یکپارچه برای این مجموعه FOSS نیز توسعه یافته و در همان سی دی گنجانده شده است. آنها بر اساس کیت DM Solutions [ 48 ] و دستورالعمل های محیط لینوکس توسط Raghavan و همکاران هستند . [ 49]. کارگاه های Web GIS بر اساس این CD-ROM در کنفرانس های مختلف (AFITA در سال 2004 [ 50 ] و اولین سمپوزیوم بین المللی سلامت GIS در سال 2005 [ 51 ]) سازماندهی شد و شرکت کنندگان زیادی را که علاقه مند به آزمایش WMS بودند، جذب کرد. قابلیت به خودی خود تصویر سی دی به صورت رایگان از [ 52 ] در دسترس است.

استفاده از دستگاه های تلفن همراه کارایی و کاربرد WMS را بیشتر افزایش می دهد. نقشه‌ها و داده‌ها را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های PDA در میدان بازیابی کرد و نقشه‌بردارانی که از چنین دستگاه‌هایی در میدان استفاده می‌کنند می‌توانند نقشه‌ها یا سایر داده‌ها را روی سرورهای راه دور آپلود/به‌روزرسانی کنند، که می‌توانند بلافاصله به اشتراک گذاشته شوند. مشتریان موبایل چالش های پردازشی متفاوتی را از مرورگرهای وب دسکتاپ ارائه می دهند. مکان یک دستگاه تلفن همراه (گرفته شده از یک دستگاه GPS) باید در درخواست های دستگاه به سرورها درج شود تا کاربران بتوانند فوراً به داده هایی که مختص موقعیت فعلی آنها است دسترسی داشته باشند. نینسوات و همکاران [ 53] یک سیستم تلفن همراه برای دسترسی به سرور WMS خود از طریق یک سیستم تلفن همراه GPRS (سرویس رادیویی بسته عمومی) در تایلند نشان داده اند. برای متمایز کردن کاربران مختلف، آنها یک ماژول مجوز رمز عبور را با استفاده از متغیر جلسه و رمزگذاری MD5 (الگوریتم Message-Digest 5) در سیستم خود تعبیه کرده اند.

انتشار و به اشتراک گذاری داده های جغرافیایی فضایی در بخش سلامت به طور فزاینده ای به وظایف مهم و محبوب در برنامه های مختلف تبدیل می شود. به عنوان مثال، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی باید نحوه گسترش بیماری یا چگونگی تأثیر مواد سمی بر سلامت انسان را مطالعه کنند، در حالی که برنامه‌ریزان سلامت باید به جزئیاتی در مورد نحوه خدمات دهی به بیماران توسط پزشکان در سایت‌های فردی دسترسی داشته باشند [54 ] . WMS و WFS می توانند با فعال کردن انتشار و به اشتراک گذاری اطلاعات جغرافیایی فضایی، به این نیازها و کاربردهای اطلاعاتی کمک کنند. مثال فوق الذکر سرور نقشه وب سونامی نشان می دهد که راه حل های فنی ارائه شده توسط سیستم های FOSS به خوبی بالغ شده اند و اکنون برای استفاده در برنامه های کاربردی حیاتی در بخش بهداشت آماده هستند.

نتیجه

سیستم‌های نرم‌افزار متن‌باز وب GIS به مرحله بلوغ، پیچیدگی، استحکام و پایداری و قابلیت استفاده و کاربرپسندی رسیده‌اند که با محصولات تجاری، اختصاصی GIS و سرور وب GIS رقابت می‌کند. جامعه منبع باز وب GIS نیز به طور فعال از استانداردهای OGC از جمله WMS استقبال می کند. WMS ایجاد نقشه های وب را قادر می سازد که دارای لایه هایی از چندین سرور/منبع راه دور مختلف هستند.

در این مقاله ما یک راه حل ساده برای پیاده سازی وب GIS را ارائه کردیم که مبتنی بر منبع باز UMN MapServer است. یک آموزش گام به گام همراه با این مقاله است تا به خوانندگان علاقه مندی که از ماشین های اصلی مایکروسافت ® Windows استفاده می کنند، و بدون تجربه فنی قبلی در وب GIS یا سرورهای نقشه اینترنتی، کمک می کند تا نقشه های سلامت خود را در وب منتشر کنند و نقشه های اضافی را به آن نقشه ها اضافه کنند. لایه های بازیابی شده از سرورهای WMS راه دور.

تجربیات سونامی «آسیای دیجیتال» و اقیانوس هند در سال 2004 در استفاده از نرم‌افزار رایگان وب منبع باز GIS نیز به اختصار مورد بحث قرار گرفت.

4 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید