نقش GIS در برنامه ریزی شهری

یکی ازمهم ترین وظایف مدیریت شهری، برنامه ریزی شهری است. از آنجا كه برنامه ریزي شهري، بر مبناي اطلاعات مکاني استوار است و سطح وسیعي از اطلاعات را در ابعاد مختلف اجتماعي، اقتصادي، كالبدي، محیطي، فرهنگي، ترافیک و… دربرمي گیرد بنابراین سیستم اطلاعات جغرافیایي با امکانات وسیع طراحي، توصیف، تحلیل و مدلسازي خاص مي تواند در اختیار برنامه ریزان شهري، كاربردهاي مختلف داشته باشد بر این اساس برنامه ریزی فیزیکی، اقتصادی و اجتماعی برای یک شهر، تحت نظارت و هدایت سیستم GIS می تواند در زمینه های مختلفی همچون ایجاد محیط های شهری با کیفیت، تولید و انتخاب گونه های مناسب مسکن در شهر، برنامه ریزی برای رشد معقول نواحی شهری، احیای مجدد نقاط شهری رو به اضمحلال، مشارکتی کردن برنامه ریزی و دخالت مردم در برنامه ریزی، کمک به ایجاد فرصت های اشتغال و توسعه اقتصادی و تحول در ساماندهی حمل و نقل شهری اشاره کرد.
– استفاده ازGIS در برنامه ریزی شهری 5 امتیاز دارد:
1. امکان مدیریت حجم زیادی از داده ها را دارد.
2. اصلاح تغییرات داده ها در آن آسان است.
3. قابلیت نمایش در فرمتها و اشکال گوناگون به صور مختلف نظیر نقشه های كاغذی ، رقومی و … را دارد.
4. استفاده از آن برای كاربران مختلف آسان است (Easy User)
5. قابلیت یکپارچه كردن دادههای خود را با سایر داده ها مانند اطلاعات كاداستری، اكولوژیکی، داده های اقتصادی ، اجتماعی و… دارد.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

فرایند برنامه ریزی کاربری اراضی شهری

فرایند برنامه ریزی کاربری اراضی شهری به مثابه زمینه های دیگر برنامه ریزی از درک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟