دریاچه ایسیک کول، قرقیزستان

دریاچه ایسیک کول، قرقیزستان-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS

رضا رسولی

دریاچه ایسیک کول در قرقیزستان یکی از زیباترین دریاچه های دنیاست. این دریاچه در کوه های تیان شان در ارتفاع هزار و ششصد متری از سطح دریا قرار گرفته است.

دریاچه از نظر تمیزی و بکر بودن توجه را به خود جلب می کند. آب و هوای معتل در اینجا شرایط بسیار مناسبی را برای گردشگران فراهم می آورد. چند سال پیش دریاچه ایسیک کول به فهرست «مرواریدهای سیاحتی کشورهای مستقل همسود» افزوده شد.
بنا به اعتقادات مردم قرقیز، دریاچه ایسیک کول از اشک های تلخ یک دختر درست شده که به کوه رفت و هنگام بازگشت دید که شهرش در آب فرو رفته است. جالب اینجاست که در کف دریاچه داشمندان باستان شناس بقایای ساخت و سازهای بسیار قدیمی را یافته اند.
دریاچه ایسیک کول در شمار بیست و پنج دریاچه بزرگ و عمیق دنیا قرار می گیرد. مدت زمان تابش نور خورشید در اینجا دوهزار و هفتصد ساعت است، یعنی چیزی بیش تر از سواحل ایتالیا و ترکیه.
اهمیت دریاچه ایسیک کول برای مردم قرقیز آنقدر زیاد است که نمی توان تصور کرد. مردم قدیم این دریاچه را مقدس می دانستند. دانشمدان معاصر از شرایط اقلیمی منحصر بفرد آن سخن می گویند. و تجار مطمئن هستند که دریاچه «رگ حیاتی» است. درآمد حاصل از گردشگری در ایسیک کول بخش اصلی بودجه دولتی را تشکیل می دهد. تمام منطقه مربوط به دریاچه تقریبا با این پول گذران می کنند که جمعیتی در حدود یک و نیم میلیون تن دارد.

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

شگفت انگیزترین دره های جهان

شگفت انگیزترین دره های جهان در سرتاسر جهان دره های مختلفی وجود دارند که هر …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟