فایل ‌های log سرور

 فایل ‌های log سرور


 فایل ‌های log سرور-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل-آموزش کاربردی GIS و RS

در فصل قبلی در کنار امنیت GIS سرویس‌ها مورد مهم دیگری که باید در نظر داشته باشیم تغییر دادن سرویس‌ها است به‌صورتی که برای استفاده، دسترس پذیر و مقاوم و امن باشند. داشتن سیستمی که نتایج فعالیت‌ها را در یک پایگاه داده‌‌ی گزارشات ذخیره کند و برای تحقیق و بررسی استفاده شود، ضروری است. فایل‌های log تاریخچه‌ی مناسبی برای کسانی که می‌توانند آن را بخوانند فراهم می‌کند. این فایل‌ها تاریخچه‌ای از تمام اتفاقات و رویدادها را با توضیحات کامل در بردارند. ArcGIS for Server مانند هر سیستم دیگری فایل‌های log را برای تمام اتفاقات نگهداری می‌کند. فایل‌های log از رویداد‌ مقدماتی مانند ایجاد اتصال تا رویداد پیشرفته مانند شکست سرویس را با تمام توضیحات نگه داری می‌کنند. در این بخش نحوه‌ی خواندن فایل‌های log و استخراج اطلاعات مفید جهت حل مشکلات احتمالی آینده را توضیح می‌دهیم.

رویدادهای ثبت شده‌ی سرور در سطوح مختلفی انجام می‌شوند. می‌توانید به سرور دستور دهید که برای هر رویداد یک فایل log یا برای خطاهای خاصی یک فایل log ایجاد کند.

سطح دسترسی توضیحات
Severe در این سطح مشکلات مهمی که نیاز به رسیدگی فوری دارند، گزارش و ثبت می‌شوند و شامل پیام‌های سخت و طاقت فرسایی است.
Warning در این سطح مشکلاتی که نیاز به توجه دارند و به مهمی سطح بالا نیستند، گزارش و ثبت می‌شوند. این فایل شامل پیام‌هایی است که هر کدام سطح اهمیت متفاوتی دارند.
Info در این سطح پیام‌های مدیریتی رایج مانند ایجاد سرویس و راه اندازی از سرور گرفته شده و گزارش و ثبت می‌شوند.
Fine در این سطح پیام‌های رایج از کاربران سرور مانند نام عملیات درخواست‌های دریافتی ذخیره می‌شوند. هم‌چنین اهمیت این پیام‌ها، هشدارها و پیام‌های اطلاعاتی در این فایل ذخیره می‌شوند.
Verbose در این سطح اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام یک عملیات توسط سرور ذخیره می‌شود. اینکه یک لایه در یک سرویس نقشه‌ای با موفقیت ترسیم شده است، هر لایه با چه سرعتی ترسیم شده است، چقدر طول می‌کشد تا سرور به داده‌ی منبع لایه دسترسی پیدا کند. در این سطح اخطارها، پیام‌های مناسب، پیام‌های اطلاعاتی و پیام‌های موجود در سطح fine ذخیره می‌شوند.
Debug در این سطح، پیام‌های Verbose با اولویت بالا ذخیره و گزارش می‌شوند و برای پشتیبانی توسعه‌دهندگان و تکنیسین‌هایی است که می‌خواهند درک بهتری از وضعیت سرور هنگام رفع خطا داشته باشند. این سطح نباید در نصب نوع production environment استفاده شود زیرا عملکرد و کارآئی سرور را کند می‌کند.
Off در این سطح هیچ گزارشی ثبت و ذخیره نمی‌شود و سرور هیچ گونه فایل log ای ایجاد نمی‌کند.

همانطور که می‌بینید سطح Debug بهترین سطح ایجاد فایل log است و سرور را با ثبت گزارشات و ایجاد دیگر وظایف مهم مشغول نگه می‌دارد.

تجزیه و تحلیل فایل log

در پنجره‌ی ArcGIS for Server Manager می‌توان فایل‌های log را مشاهده و دوباره سازی کرد. برای مشاهده‌ی log‌های اخیر، وارد ArcGIS for Server Manager شوید و روی سربرگ Logs کلیک کنید.

هر GIS سرور فایل‌های log خودش را می‌سازد. فایل‌های log در مسیر C:\arcgisserver\logs\ ذخیره می‌شوند و نمی‌توان از یک پوشه‌ی اشتراکی برای همه‌ی GIS سرورها استفاده کرد و هر GIS سرور از یک پوشه‌ی جداگانه استفاده می‌کند. ArcGIS for Server فایل‌های log را در سایت سرور جمع می‌کند و در یک جدول مجهز به گزینه‌های جستجو نمایش می‌دهد. از قسمت View Log Messages روی Query کلیک کنید. پیام‌هایی که در سیستم‌تان می‌بینید با پیام‌های موجود در تصویر زیر متفاوت است.

با کلیک روی هر سرستون، اطلاعات بر اساس آن ستون مرتب و دسته بندی می‌‌شوند. اگر هیچ گونه گزارشی نمی‌بینید احتمالاً سطح log روی errors تنظیم شده است. برای تغییر سطح log در همین پنجره روی دکمه‌ی Settings کلیک کنید. در فرم ظاهر شده از لیست کشویی Log Level گزینه‌ی Verbose را انتخاب کنید.

به‌صورت پیش‌فرض، فایل‌های log مربوط به GIS سرورها به مدت سه ماه نگهداری می‌شوند. اگر می‌خواهید این فایل‌ها را برای مدت طولانی تری داشته باشید و برای تجزیه و تحلیل‌های آفلاین از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید آن‌ها را در یک پوشه در محلی از هاردیسک خود بایگانی کنید. معمولاً پاک کردن گزارشات، عملکرد را افزایش می‌دهد.

حال چگونگی ایجاد فایل‌های log را بررسی می‌کنیم. درابتدا همه‌ی log‌ها را پاک‌کنید. برای این کار در ArcGIS for Server Manager سربرگ Logs را بزنید سپس روی دکمه‌ی Delete Logs کلیک کنید. حال همه‌ی log‌ها پاک می‌شوند.

سرویس parcels را با استفاده از REST URL فعال کنید. اگر به خاطر داشته باشید در فصل سوم REST URL یک سرویس را به دست آوردیم. در زیر یک REST URL مربوط به سرویس parcels آمده است:

http://GIS-SERVER01:6080/arcgis/rest/services/Parcels/MapServer

REST URL بالا را در یک مرورگر بازکنید. اگر به سرویس دسترسی داشته باشید، تصویری مشابه زیر خواهید دید:

خوب حالا ArcGIS for Server Manager را بازکنید و سربرگ Logs را کلیک کنید و روی Query کلیک کنید. حال باید در جدول یک پیام به‌صورت زیر ببینید.

همانطور که می‌بینید سطح فایل log روی INFO تنظیم شده است که جزئیات زیاد یک رویداد را بر می‌گرداند؛ یعنی یک کاربر درخواست استفاده از سرویس نقشه‌ای Parcels را از REST را داشت و GIS-SERVER01 به آن درخواست پاسخ داده است. در صفحه‌ی اصلی ArcGIS Server manager در سربرگ Service کلیک کنید. روی تصویر بند انگشتی سرویس Parcels کلیک کنید تا نقشه را همراه بارگذاری سرویس، ببینید. حال دوباره به سربرگ Logs بازگردید و روی Query کلیک کنید تا صفحه بازسازی شود. Log Filter را روی Verbose تنظیم کنید. یک پیام از آخرین فعالیت به سرعت ایجاد شده است. ما هر خط را بررسی خواهیم کرد. ستون‌های زیادی می‌توانند در جدول log نمایش داده شوند. با استفاده از دکمه‌ی Columns می‌توانید این ستون‌ها را انتخاب کنید. برای دیدن نمای بهتری از جدول روی Printer Friendly View کلیک کنید تا این جدول را به‌صورت یک فایل گزارشی آماده‌ی چاپ نمایش ببینیم. حال بیائید فایل log را تجزیه و تحلیل کنیم. از اولین خط شروع می‌کنیم.

INFO, Nov 17, 2013, 11:29:17 AM, Request user: Anonymous user, Service: Parcels/MapServer Rest.

خط بالا درخواست استفاده از سرویس است. می‌توانید از خط بالا برای تعیین زمان‌هایی که این سرویس درخواست شده است، استفاده کنید.

FINE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM REST request received. Request size is 178 characters. Parcels.MapServer

اگر کار بیشتری برای ادامه و پیگیری وجود دارد، حجم درخواست‌ها را بر اساس بایت نشان می‌دهد.

FINE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Begin ExportMapImage Parcels.MapServer

پردازش آنقدر سریع است که ما هنوز در همان لحظه هستیم. خط کد بالا بیان می‌کند که پردازش Export Map Image فقط شروع شده است که در طی این پردازش سرور تصویری از ناحیه‌ی مورد تقاضا را خروجی ‌می‌دهد؛ بنابراین کار بیشتری برای ایجاد تصویر واقعی باید انجام شود. می‌توانید زمان ترسیم یک سرویس معین را محاسبه و اندازه گیری کنید.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Begining of preparation. Parcels.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM End of preparation. Parcels.MapServer

دو خط کد بالا زمان آغاز و پایان فرآیند خروجی گرفتن از تصویر را نشان می‌دهد. همانطور که می‌بینید فرآیندی با سرعت بالا است.

FINE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM
Extent:1467314.863829,2191233.084700,2574598.328396,2702665.79038;
Size:1574,727; Scale:2658831.00Parcels.MapServer

یک نقشه برای بارگذاری اولیه به مختصات محدوده‌ی مشخصی نیاز دارد. وقتی سرویس برای بار اول صدا زده می‌شود، سرور محدوده‌ی پیش‌فرض نقشه را برای ترسیم نقشه می‌فرستد و هر زمانی که کاربر بزگ نمائی و یا عمل pan را انجام دهد، بدین معنی است که کاربر درخواست محدوده‌ی جدیدی را فرستاده است.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Beginning of layer draw: Parcels Parcels.MapServer

از آنجائی که در این سرویس فقط یک لایه وجود دارد، فقط یک خط از کد بالا را خواهید دید و هر چه تعداد لایه‌ها افزایش یابد، تعداد خطوط کد بالا نیز بیشتر خواهد شد و گزارشات بیشتری جهت پیگیری وجود دارد.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Execute Query Parcels.MapServer

خط بالا از مهم ترین خطوط کد است و جائی است که پایگاه داده توصیه می‌شود و می‌توان جهت تهیه‌ی عوارض، پایگاه داده را جستجو کرد. زمان اجرای عملیات جستجو نیز قابل محاسبه و اندازه گیری است. عملیات جستجو زمانبر است و بهتر است برای نحوه‌ی استفاده از پایگاه داده با مدیر پایگاه داده مشورت کنید.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Symbol Drawing Parcels.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Data Access Parcels.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Symbolizing Parcels.MapServer

اجرای سمبولوژی امکان پذیر است و بسته به نظر کاربر سمبولوژی یا روی سرور و یا روی سیستم مشتری می‌تواند اجرا شود. از آنجائی که ما در حال اجرا روی مرورگر هستیم، ترسیم سمبولوژی بر دوش مرورگر مشتری با استفاده از JavaScript است. دقت کنید که خط کد بالا فقط برای ترسیم سمبولوژی است و برچسب‌گذاری در مرحله‌ی دیگری انجام می‌شود.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Number of features drawn: 10 Parcels.MapServer

خط کد بالا تعداد عوارضی که ترسیم شده‌اند را نشان می‌دهد. خط کد بالا تعداد عوارضی که برای هر درخواست بازیابی شده­اند را مشخص می‌کند و عملکرد و کارآئی را نمایش می‌دهد.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM End of layer draw: Parcels
Parcels.MapServer

خط بالا به معنی اتمام ترسیم لایه است و نقشه را بدون هیچ برچسبی خواهید دید.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Beginning of labeling phase
(labeling and label draw) Parcels.MapServer

حال که کار سمبولوژی انجام می‌شود، برچسب‌گذاری شروع خواهد شد و برای محاسبه‌ی دقیق‌تر عملکرد استفاده می‌شود.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Symbol Drawing Parcels.MapServer

خط کد بالا نماد فونتی (توضیحات لایه با این فونت نمایش داده می‌شوند) که در properties لایه وجود دارد را ترسیم می‌کند.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Number of features drawn: 10
Parcels.MapServer

خط کد بالا برچسب‌گذاری موفق عوارض را نشان می‌دهد.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM End of labeling phase (labeling
and label draw) Parcels.MapServer

انتهای عملیات برچسب‌گذاری را نشانه گذاری می‌کند.

FINE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM End ExportMapImage Parcels.MapServer

از تصویر نقشه با موفقیت خروجی گرفته شده است. بعد از انجام این کار باید مشتری را از انجام این کار مطلع کنیم.

FINE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM REST request successfully processed. Response size is 6364 characters. Parcels.MapServer

آخرین پیام نقشه‌ی پاسخ را توصیف می‌کند؛ که یک تصویر نقشه‌ای 6 کیلوبایتی است. سرور من به قدری سریع است که همه‌ی این موارد در همان لحظه اتفاق افتادند.

در بخش بعدی log قوی تری را تجزیه و تحلیل خواهیم کرد و به بعضی سوالات پاسخ خواهیم داد.

تمرین- پیدا کردن راه خیلی باریک

یک مشتری از عملکرد وب اپلیکیشن‌های جدید واقعاً در عذاب است. مشتری یک log مفصل و پرجزئیات در سطح verbose در محدوده‌ی پیش‌فرض را برای فراهم کرده است تا متوجه اشکالات اپلیکیشن شوید. در اینجا سه سرویس وجود دارد. Pole، Powercable و ServicePoint. اپلیکیشن به سه سرویس اشاره می‌کند و آن‌ها را با استفاده از JavaScript API نمایش می‌دهد. می‌توانید فایل‌های log را در مسیر 7364EN_08_Files\AGSA\Log پیدا کنید.

فایل log

گزارشات زیر در نوامبر 2013 بین 11:31:00 و 11:31:59 و در آخرین دقیقه‌ی زمان اجرای درخواست، تولید شده­اند.

FINE Nov 17, 2013, 11:31:29 AM REST request successfully
processed. Response size is 10976 characters.
PowerCable.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:29 AM End ExportMapImage
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:29 AM End of labeling phase (labeling
and label draw) PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Number of features drawn: 35
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Symbol Drawing
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Beginning of labeling phase
(labeling and label draw) PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM End of layer draw: PowerCable
PowerCable.MapServer

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Number of features drawn: 35
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Symbol Drawing
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Data Access PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Symbolizing PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Execute Query
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Beginning of layer draw:
PowerCable PowerCable.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM
Extent:1467314.863829,2191233.084700,2574598.328396,2702665.79038;
Size:1574,727; Scale:2658831.00PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM End of preparation.
PowerCable.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Begining of preparation.
PowerCable.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Begin ExportMapImage
PowerCable.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM REST request received. Request size
is 178 characters. PowerCable.MapServer
INFO Nov 17, 2013, 11:31:19 AM Request user: Anonymous user,
Service: PowerCable/MapServer Rest
FINE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM REST request successfully
processed. Response size is 5764 characters.
ServicePoint.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:19 AM End ExportMapImage
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM End of labeling phase (labeling
and label draw) ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM Number of features drawn: 10
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM Symbol Drawing
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM Beginning of labeling phase
(labeling and label draw) ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM End of layer draw: ServicePoint
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM Number of features drawn: 10
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Symbol Drawing
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Data Access
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Symbolizing
ServicePoint.MapServer
Chapter 8
[ 203 ]
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Execute Query
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Beginning of layer draw:
ServicePoint ServicePoint.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM
Extent:1467314.863829,2191233.084700,2574598.328396,2702665.79038;
Size:1574,727; Scale:2658831.00ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM End of preparation.
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Begining of preparation.
ServicePoint.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Begin ExportMapImage
ServicePoint.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM REST request received. Request size
is 993 characters. ServicePoint.MapServer
INFO Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Request user: Anonymous user,
Service: ServicePoint/MapServer Rest
FINE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM REST request successfully
processed. Response size is 96478 characters. Pole.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM End ExportMapImage Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM End of labeling phase (labeling
and label draw) Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Number of features drawn: 6241
Pole.MapServer

گزارشات زیر بین 11:29:00 و 11:29:45 در اولین دقیقه‌ی اجرای درخواست تولید شده‌اند.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:45 AM Symbol Drawing Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:45 AM Beginning of labeling phase
(labeling and label draw) Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:45 AM End of layer draw: Pole
Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:45 AM Number of features drawn: 6241
Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Symbol Drawing Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Data Access Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Symbolizing Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:01 AM Execute Query Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:00 AM Beginning of layer draw: Pole
Pole.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:29:00 AM
Extent:1467314.863829,2191233.084700,2574598.328396,2702665.79038;
Size:1574,727; Scale:2658831.00Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:00 AM End of preparation.
Pole.MapServer

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:00 AM Begining of preparation.
Pole.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:29:00 AM Begin ExportMapImage Pole.MapServer
FINE Nov 17, 2013, 11:29:00 AM REST request received. Request size
is 214 characters. Pole.MapServer
INFO Nov 17, 2013, 11:29:00 AM Request user: Anonymous user,
Service: Pole/MapServer Rest

تجزیه و تحلیل و یافتن

بیائید از ابتدا شروع کنیم. گزارشات را از پائین به بالا می‌خوانیم. Pole اولین سرویس مورد درخواست در زمان 11:29:00 است.

INFO Nov 17, 2013, 11:29:00 AM Request user: Anonymous user,
Service: Pole/MapServer Rest

اگر خط زمانی را دنبال کنید، می‌بینید که مُهر زمانی، نسبتاً مشابه اجرای جستجوی باقی مانده است؛ که برای اجرا 16 ثانیه وقت می‌گیرد. از جستجویی با این زمان بالا دو مورد استنباط می‌شود. 1- جستجوی پیچیده‌ای که توسط سیستم مدیریت پایگاه داده زمان زیادی جهت تجزیه و تحلیل می‌گیرد. 2- جستجوی ساده‌ای است که مجموعه بزرگی از نتایج را بر می‌گرداند.

دو خط کد زیر جستجوی منقضی شده را علامت دار کرده اند.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:17 AM Symbolizing Pole.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:01 AM Execute Query Pole.MapServer

جستجو بیشتر از 6000 عارضه را برمی‌گرداند؛ و برای یک جستجوی ساده طبیعی نیست که 6000 عارضه را در حدود 30 ثانیه به همراه سمبولوژی ترسیم کند. علاوه بر این برچسب‌گذاری این حجم عظیم از عوارض بیشتر از یک دقیقه زمان می‌گیرد.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:29:45 AM Number of features drawn: 6241
Pole.MapServer

اولین تنگه را پیدا کردیم و می‌خواهیم دلیل این تنگه را شناسایی کنیم. اولین چیزی که باید توجه کنیم محدوده‌ی مقیاس لایه‌ی pole است. وقتی فایل سند با پسوند (.mxd) را برای انتشار سرویس بررسی می‌کنیم، ممکن است لایه برای همه‌ی مقیاس‌ها قابل مشاهده باشد و این مشکل زا است زیرا دیدن لایه‌ی pole در مقیاس بالاتر باعث بازیابی 6000 عارضه می‌شود و نتیجه، جریمه‌ی 16 ثانیه‌ای عملکرد است. در تصویر زیر مشاهده‌ی لایه‌ی pole در تمام مقیاس‌ها امکان پذیر است.

برای حل این مشکل، باید یک مقیاس مناسب برای این لایه تنظیم کنیم. این کار حدود دو دقیقه زمان اجرا و ترسیم لایه را کاهش می‌دهد. برای تنظیم مقیاس این لایه، لایه را در ArcMap اضافه کنید. روی لایه راست کلیک کنید و گزینه‌ی Properties را بزنید. از قسمت Scale Range گزینه‌ی Don’t Show layer when zoomed را بزنید. در جعبه‌ی متنی Out beyond مقدار 1500 را وارد کنید. بدین ترتیب لایه بیشتر از این مقیاس قابل مشاهده نیست.

اگر خواندن فایل log را ادامه دهید، خواهید دید که سرویس ServicePoint زمانی برای اجرا نمی‌گیرد و این سرویس برای ترسیم تنها 10 عارضه 14 ثانیه می‌گیرد و بدین معنی است که سمبولوژی پیچیده‌ای برای این لایه استفاده می‌شود.

VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:15 AM Number of features drawn: 10
ServicePoint.MapServer
VERBOSE Nov 17, 2013, 11:31:01 AM Symbol Drawing
ServicePoint.MapServer

تصویر زیر یک نمونه سمبولوژی پیچیده را نشان می‌دهد.

در تکمیل این بحث، باید از یک سمبولوژی بسیار ساده استفاده کنیم. وقتی از نمادهای پیچیده یا نمادهای چندلایه‌ای استفاده می‌کنیم سرعت ترسیم بسیار کند خواهد شد. بهتر است به‌جای نمادهای توپر از نماد توخالی استفاده کنیم. نمادهای توخالی برای مجموعه‌های بزرگ داده عملکرد را بهبود می‌دهند. هم‌چنین استفاده از شفافیت برای نماد، حافظه و گرافیک زیادی را جهت ترسیم مصرف می‌کند. اگر مجبور به استفاده از سمبولوژی پیچیده هستید، یک مقیاس پائین‌تر برای لایه تنظیم کنید تا درنتیجه عوارض کمتری بازیابی شوند.

سرانجام، لایه‌ی PowerCable را براحتی اجرا و ترسیم می‌کنیم. هر چند این لایه برای برچسب‌گذاری تعداد کمی از لایه‌ها حدود 10 ثانیه زمان می‌برد و بدین معنی است که برچسب‌گذاری این لایه کمی پیچیده است. در این لایه از یک برچسب‌گذاری اسکریپتی خاص برای استفاده شده است که ممکن است دلیل این پیچیدگی باشد. آسان‌ترین راه برای حل این مشکل استفاده از برچسب‌های ساده و یا حذف همه‌ی برچسب‌ها است؛ اما اگر برچسب‌گذاری لایه ضروری است، ممکن است بخواهید لایه را به یک لایه‌ی annotation تبدیل کنید. در لینک زیر نحوه‌ی این تبدیل آمده است.

http://bit.ly/1jvRIMx

پاک کردن log سرور

پاک کردن log مرحله‌ی مهمی است که باید به کرات در سرورتان انجام دهید. از آنجا که log‌ها توده‌های رو به رشدی هستند، سرور در به‌روزرسانی آن‌ها تلاش می‌کند. مثلاً به روزرسانی یک فایل 10 بایتی مانند به روزرسانی یک فایل 10 مگابایتی نیست. برای پاک کردن log پنجره‌ی ArcGIS for Server Manager را بازکنید. سربرگ Logs را کلیک کنید و روی Delete Logs کلیک کنید تا log های همه‌ی GIS سرورها پاک شوند. هم‌چنین می‌توانید در قسمت settings برای log تاریخ انقضاء تنظیم کنید.

برگرفته از کتاب نصب، اجرا و مدیریت Arc GIS for server

نویسنده: دکتر محمد بافقی زاده

نشر: انتشارات اکادمیک

وب جی آی اس (WebGIS)


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

ArcGIS for ServerArcGIS for Server ManagerDebugFineGIS سرورGIS-SERVER01InfoJavaScript APImxdOffParcelsPolePowercablePrinter Friendly ViewRESTServicePointSevereVerboseWarningامنیت GIS سرویسپردازش Export Map Imageسرویس ServicePointسرویس نقشه‌ایسمبولوژیفایل‌های log سرورلایه‌ی annotationلایه‌ی PowerCable

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید