خانه / سنجش از دور(برای مطالب بیشتر اینجا کلیک کنید) / فصل دوم: نمایش نقشه های1.50000 و 1.250000 بر روی SAS.Planet

فصل دوم: نمایش نقشه های1.50000 و 1.250000 بر روی SAS.Planet

 

SAS.Planet یک نرم افزار متن باز می باشد و این امکان را به کاربر می دهد که نقشه های مختلف رستری و یا لایه های Gis  را بر روی نرم افزار اضافه کند. برای این کار نیاز است تا کمی با زبان برنامه نویسی html  آشنا باشید.

در این قسمت به  روش ساده و قابل فهم  آموزش میدهیم که چگونه کاربران بتواند نقشه های 1.50000 و 1.250000 که بسیار پرکاربرد می باشد را بر روی نرم افزار SAS.Planet  نمایش دهند و از آن استفاده کنند.

لازمه این کار  در اختیار داشتن  نقشه هایی در مقیاس های مختلف به صورت فایل های رستری ژئورفرنس شده در فرمت هایی نظیر Geotiff  یا ECW  می باشد.

مراحل انجام کار:

همانطور که می دانید تصاویر نرم افزار SAS.planet داری فرمت Mbtile  می باشند و در قدم اول بایستی فایل های رستری ما تبدیل به فرمت Mbtile   شوند. برای این کار طبق مراحل ذیل  از نرم افزار global mapper  استفاده کنیم:

از مسیر زیر نقشه مورد نظر (برای مثال نقشه 1.250000 ایران) را انتخاب و فراخوانی کنید. (شکل 2-66)

File> export> Export web format

در پنجره select export format  گزینه googlemap tiles  را انتخاب می کنید.

پنجره google maps export options  باز می شود. پس از مشخص کردن نام و انتخاب مسیر ذخیره  در قسمت zoomlevel  سطح بزرگنمایی نقشه و تعداد طبقات آن را مشخص می کنید و فرمت تصاویر را jpeg  قرار می دهید و در نهایت  ok کنید.

صبر می کنید تا فرایند تبدیل صورت پذیرد. سرانجام خروجی شما به صورت یک سری فولدر که تعداد طبقات zoom level  شما را نشان می­دهد و تعداد زیادی تصویر به صورت tile می باشد.

بعد از تبدیل فرمت بایستی یک فولدر ذخیره تصاویر cache)) درون نرم افزار بسازید وآن را cache_gmt  نام گذاری کنید.

سپس نقشه های تبدیل فرمت شده را درون آن کپی می کنید. سپس از مسیر  زیر پوشه  google map.zmp را کپی کرده و تغییر نام دهید.

 

در پوشه جدید خود (هرمزگان) فایل متنی parms.txt را با nodpat باز می کنید محتویات آن را حذف می کنید  و متن زیر را دقیقا درون آن کپی می کنید و فایل را ذخیره می کنید.

نکته: توجه داشته باشید که نام پوشه تصاویر شما که درون فولدر cache_gmt می باشد  با قسمت name in cache   در فیلد متنی params.txt همسان باشند.

بعد از انجام مراحل بالا نرم افزار SAS.Planet را باز کرده و در قسمت Select base map نقشه Google    را انتخاب می کنید و مشاهده می کنید که آیکون جدید نقشه دلخواه شما در آن قسمت جانمایی شده است و شما با انتخاب نقشه خود می توانید نقشه های 1.250000 و 1.50000 را نیز مشاهده کنید. همچنین می توانید تعداد نقشه های بیشتری را به نرم افزار اضافه کنید و از آن ها استفاده کنید.

برای اضافه کردن نقشه های بیشتر به نرم افزار بایستی یک پوشه ((.zmp مانند مراحل قبل اضافه کنید و در قسمتguid  شمارهD1  را به D2 تغییر دهید این عدد به تعداد نقشه های مورد نظر شما افزایش پیدا می کند سپس در قسمتname in cache  نام فولدر نقشه جدید را وارد می کنید و سپس مشاهده می کنید که نقشه های بیشتری اضافه شده است.

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

موزاییک عکس های هوایی

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟