كاربرد GIS در طراحي جاده هاي جنگلي

كاربرد GIS در طراحي جاده هاي جنگلي امروزه در ادارات و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد.استفاده از GIS در راه سازی اهمیت بسیاری دارد.

جنگل يک مجموعه حياتي است كه هر گونه دخالت شديد مي تواند تعادل آن را به خطر بيندازد، لذا در طراحي و ساخت جاده بايد اصولي را مدنظر قرار داد. در اين تحقيق، عوامل موثر بر مسيريابي مناسب جاده جنگلي با نقشه هاي رقومي شيب، جهت، ارتفاع، موجودي درختان، تيپ فعلي جنگل و زمين شناسي بررسي شد. سپس با استفاده از سامانه اطلاعات جغرافيايي نقشه هاي ياد شده هم پوشاني گرديد.

منطقه مورد مطالعه سري 9 از حوزه 9 شفارود مي باشد. نقشه هاي رقومي مذكور با نرم افزار سامانه اطلاعات جغرافيايي تجزيه و تحليل و به طبقات مورد نياز دسته بندي شدند. پس از تلفيق نقشه ها، واحدهاي زيست محيطي همگن به دست آمد و با تكميل اطلاعات زمين شناسي تقسيم بندي طبقات توان انجام گرفت.

در آخر نقشه توان رويشگاه براي كاربري مسيريابي تهيه شد. براي طراحي بهينه مسيرهاي جاده جنگلي، فناوري سامانه اطلاعات جغرافيايي مورد استفاده قرار گرفت. نتايج نشان داد كه درصد عبور مسير در شبكه جاده پيشنهادي از مناطق با توان يک نسبت به شبكه جاده موجود بيشتر است، ولي درصد عبور جاده از مناطق با حساسيت به فرسايش زياد (توان 3) برعكس بوده است.

GIS،جاده جنگلی،آموزش
در نهايت نتيجه گيري شد كه كاربرد اين سامانه در چنين سطحي با تجزيه و تحليل رايانه اي توانسته است در تهيه نقشه طراحي شده مسيرهاي بهينه مورد استفاده قرار گيرد

برای دانلود مقاله بروی لینک زیر کلیک کنید.

http://s6.picofile.com/file/8380259600/gis_and_road.pdf.html

 

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

بهينه سازي شبکه حمل و نقل درون شهري قم از لحاظ زيست محيطي به کمک الگوريتم ژنتيک و GIS

بهينه سازي شبکه حمل و نقل درون شهري قم از لحاظ زيست محيطي به کمک الگوريتم ژنتيک و GIS

سابقه و هدف: امروزه حمل ونقل به عنوان يکي از زيرساخت هاي مهم و اثرگذار …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟