ماهواره سنتینل

ماهواره‌های سنتینل ادامه سيستمهاى رادارى كانادا و آژانس فضایی اروپاست. برنامه كوپرنيك شامل مجموعه شش ماهواره¬اى می¬باشد. اين ماهوارهها مجموعه خدمات اطلاعاتى كليدى در زمينه هاى گوناگون پايش جهانى در برنامه هاى مديريت محيط زيست، فهم و مقابله با تاثيرات تغيير اقليم و محافظت از زندگى روزانه ما تحول عظيمى در مبحث مديريت بحران به خصوص آزاد افزارها به وجود آورده و خواهد آورد.
اين تحولات شامل رصد تغييرات زمين، پايش سطح يخهاى قطبى، اندازهگيرى ميليمترى تغييرات سطح درياها، تهيه نقشه يخهاى دريايى در مناطق قطبى براى كمك به كشتیرانى و اندازه¬گيرى ارتفاع يخ و آب درياها، سامانه جريانهاى دريايى مانند «ال نينيو»،شناسايى محيطهاى دريايى وكاربردهاى عملى از جمله كنترل آلودگى زيست دريايى شامل شناسايى لكه هاى نفتى و كشتى ها، رنگ درياها و رشد جلبكها، پايش سطح زمين براى شناسايى تغييراتافقى وعمودى مانند تغيير بر اثر زلزله، آتشفشان و نشست زمين بر اثر برداشت آبهاى زيرزمينى، مديريت بحران، كاربرد در منابع آب و هيدرولوژى (رطوبت خاك، برف)، رصد گسترش و تغيير كلان شهرها، جنگلها و مناطق كشاورزى و حاصلخيزى، سلامت گياهان و جنگلها، پايش تغييرات پوشش زمينى به جهت پايش بهتر بر محيط زيست، برنامه¬هاى طرح الگوى كشت، پايش محصول و مديريت براى كمك به امنيت غذايى، پوشش گياهى دقيق و نظارت بر جنگل مانند شاخص سطح برگ، غلظت كلروفيل، برآورد توده كربن، مشاهده مناطق ساحلى (نظارت زيستمحيطى دريايى، نقشه بردارى مناطق ساحلى)، پايش آب سطحى، يخچالهاى طبيعى، نقشه بردارى مرز كوههاى يخ، نظارت پوشش برف، نقشه بردارى سيل و مديريت (تحليل ريسك، ارزيابى ضرر و زيان، مديريت بحران در زمان سيل)، اندازه-گيرى متغيرهايى مانند شاخص مناطق سبز، ميزان پرتوهاى فتوسنتز و شاخص فتوسنتز در روى زمين، اطلاعات منحصر بفرد درباره وضعيت گياهان و جنگلها و پيش بينى وضع هوا، پيشبينى فصل كاشت و برداشت بوده و خواهند بود. هر خانواده سنتينل شامل ماهواره A و B می¬باشد. (آژانس فضايى اروپا، 2017)

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

موزاییک عکس های هوایی

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟