کاربرد GIS سرویس‌ها در تجزیه و تحلیل

کاربرد GIS سرویس‌ها در تجزیه و تحلیل


نصب Production-موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل-آموزش کاربردی GIS و RS

ممکن است سازمان سطح بالای دسترسی به این نرم‌افزار را می‌خواهد تا نرم‌افزار بتواند به کاربران زیادی سرویس دهد. بدین معنی که باید بیشتر از یک GIS سرور روی سایت داشته باشید. اگر می خواهید وب سروری که خودتان پیکربندی کردید را تخصیص دهید و سرویس هایتان را در دنیای گسترده‌ی وب (www) با امنیت بیشتری منتشر کنید، پس مستلزم اعمال محاسبات امنیتی خواهید بود. این نوع نصب، ابزارها و بهترین گزینه‌ها را برای یک نصب مقاوم ارائه می‌دهد. این نصب برای محیط آزمایشی پیش تولید مناسب است و می‌توانید در یک محیط مجازی، نصب شبیه سازی شده انجام ‌دهید و سپس نصب را به محیط واقعی برگردانید. اگر می‌خواهید از سیستم‌های مجازی استفاده کنید بخش نصب Virtualized Environment را بخوانید. این بخش راه اندازی سیستم مجازی را در سرور توضیح می‌دهد.
(ADDC ): برای انجام این نوع نصب، ADDC ضروری است.
NLB: ترافیک شبکه را بین دو یا چند سیستم با استفاده از یک آدرس مجازی، متوازن و متعادل می‌کند.
Failover cluster: گروهی از سرورها است که در کنار هم قرار گرفته‌اند و زمان بیکاری این سرورها را کمینه می‌کند. اگر یک سرور از کار بیافتد، سرور دیگری از کلاستر بار را به دوش می‌کشد.

احتیاجات سرور

برای نصب Production حداقل به سه سرور نیاز دارید. برای این نوع نصب من از پیکربندی‌های زیر استفاده کردم.

می‌توانید از سیستم‌های مجازی به‌جای این سه سرور استفاده کنید. برای ایجاد سیستم‌های مجازی می‌توانید به بخش نصب VirtualizedEnvironment مراجعه کنید.

احتیاجات سیستم

به یک وب سرور و دو GIS سرور روی هر کدام از سیستم‌عامل‌های زیر نیاز داریم:

Esri برای این نوع نصب از Windows Server 2003 پشتیبانی نمی‌کند. اگر از این ویندوز استفاده می‌کنید شدیداً توصیه می‌شود که آن را به Windows Server 2008 یا نسخه‌های بعدی ارتقاء دهید.

تجهیزات سخت افزاری

ArcGIS for Server به CPU 64 بیتی نیاز دارد. سرور می‌تواند روی پردازشگر 64 بیتی و چهار هسته‌ای با حداقل RAM هشت گیگابایتی اجرا شود. همانطور که سرویس‌ها و کاربران زیادتر می‌شوند، هشت گیگابایت به سرعت مصرف می‌شود. یک GIS سرور با RAM 16 گیگابایتی می‌تواند به 100 کاربر سرویس دهد. هم‌چنین می‌توانید از دو RAM هشت گیگابایتی استفاده کنید.

در فرمول زیر مقدار حافظه‌ی موردنیاز هر GIS سرور را محاسبه می‌شود.

در جدول زیر توضیحات مربوط به این متغیرها آمده است:

همانطور که در جدول بالا آمده است، R حداقل اندازه‌ی حافظه‌ای است که در یک GIS سرور برای یک نصب بهینه لازم است. S تعداد وب‌سرویس‌های موردنیاز شما است. U حداکثر تعداد کاربران مورد نظر و G تعداد GIS سرورهایی است که بارگذاری را تقسیم می‌کنند.

نصب نرم‌افزار

برای نصب سرور، ابتدا پوشه‌ی فعال را پیکربندی می‌کنیم. سپس اولین GIS سرور و سپس دومین GIS سرور را نصب و آن را به سایت سرور متصل می‌کنیم. در نهایت یک وب سرور تخصیص داده و آن را با استفاده از Web Adaptor نصب و پیکربندی می‌کنیم.

Web Adaptor: رابطی است که وب سرور را با وب سروری که به‌صورت توکار درون ArcGIS for Server قرار دارد، یکپارچه می‌کند. این رابط، بسته‌های اطلاعاتی شبکه را بین این دو وب سرور ارسال می‌کند.

پیکربندی پوشه‌ی فعال

پوشه‌ی فعال، امنیت و خط مشی همه‌ی کاربران ویندوز را کنترل می‌کند و برای ArcGIS for Server بسیار ضروری و مؤثر است. در ادامه نحوه‌ی ایجاد یک پوشه‌ی فعال آمده است. در اینجا از دامنه‌ی GIS استفاده خواهیم کرد.

در ابتدا از منوی start گزینه‌ی control panel را انتخاب و از Administrative Tools گزینه‌ی Active Directory Users and Computers را انتخاب کنید. سپس مراحل زیر را انجام دهید. دقت داشته باشید که از قبل سرویس Active Directory را از قسمت control panel/Programs and Features/Turn Windows features on or off فعال کنید. تا این سرویس فعال شود. سپس مراحل زیر را دنبال کنید.
1- از درخت سمت چپ، روی پوشه‌ای که حساب کاربری در آنجا خواهد بود، راست کلیک کنید.
2- مسیر Active Directory Users and Computers | domain node | folder را انتخاب کنید.
3- روی New و سپس User کلیک کنید.
4- در فیلد First name نام کاربر را وارد کنید.
5- در فیلد Initials نخستین حروف نام و نام خانوادگی کاربر را تایپ کنید.
6- در فیلد Last name نام خانوادگی کاربر را وارد کنید.
7- فیلد Full name را تغییر دهید. می‌توانید حرف اول نام و نام خانوادگی را قرار دهید و یا اینکه جای نام و نام خانوادگی کاربر را عوض کنید و در این فیلد بگذارید.
8- در فیلد User logon name نام کاربری ورود به سیستم را تایپ کنید. روی پسوند UPN در لیست کشویی کلیک کنید و سپس next را بزنید.
9- در فیلدهای Password و Confirm password رمز کاربر را وارد کنید.

این رمز را برای نصب GIS سرور نیاز دارید. حالا باید GIS\arcgis.server را به گروه مدیران روی سه سرور WEB SERVER01،GIS-SERVER01 و GIS-SERVER02 اضافه کنید.

1- با کاربر مدیر به سرور وارد شوید.
2- از منوی start گزینه‌ی Run را کلیک کنید و عبارت compmgmt.msc را تایپ کنید تا Computer Management اجرا شود.
3- به Local Users and Groups بروید.
4- روی Groups کلیک کنید.
5- روی Administrators دو بار کلیک کنید.
6- روی Add کلیک کنید و عبارت GIS\arcgis.server را به‌عنوان کاربر Domain وارد کنید.

این مراحل را روی هر سه سرور انجام دهید.

کاربری که طی مراحل بالا ایجاد شده است فقط مجوز نصب را دارد. می‌توانید پس از نصب؛ این مجوز را از کاربر بگیرید و لغو کنید.

نصب GIS سرور

دو مرحله‌ی نصب وجود دارد. مرحله‌ی اول نصب GIS سرور مدیر است و سایت سرور در GIS سرور مدیر قرار خواهد گرفت. دومین مرحله‌ی نصب اتصال سرورهای باقی مانده به این سایت سرور است.

نصب GIS سرور مدیر

به GIS سرور مدیر (GIS-SERVER01) با نام کاربری GIS\arcgis.server وارد شوید. با این ورود، کاربر GIS\arcgis.server به پوشه‌ی فعال اضافه شود.

اگر از کاربر محلی دیگری برای انجام نصب استفاده می‌کنید، نصب شما تکمیل می‌شود اما یک نصب ناسازگار خواهد بود.

فایل ESRI.exe را اجرا کنید و ArcGIS for Server را انتخاب کنید. اگر این نوع نصب را برای اولین بار انجام می‌دهید، اعلانی مبنی بر نصب مولفه‌ی GIS Server خواهید دید. این اعلان را در بخش نصب آزمایشی نشان داده ایم. با نصب این مولفه سرور به یک GIS سرور تبدیل می‌شود. این سرور با یک وب سرور توکار که روی پورت 6080 اجرا می‌شود، ادغام شده و در یک بسته قرار می‌گیرد. تیک گزینه‌ی.NET Extension Support را بزنید. سپس next را بزنید. سرویس‌های روی این GIS سرور برای اجرایشان روی GIS سروربه یک حساب ویندوز نیاز دارند. از کاربر GIS\arcgis.server استفاده خواهیم کرد. در فیلد ArcGIS Server Account عبارت GIS\arcgis.server و در فیلدهای Password و Confirm Password رمز کاربر را وارد کنید. سپس next را بزنید.

از قبل کاربر GIS\arcgis.server را در پوشه‌ی فعال ایجاد کرده‌اید؛ بنابراین باید رمزی را وارد کنید که هنگام ایجاد کاربر استفاده کردید.

می‌خواهیم GIS سرور دیگری را به همین روش مشابه تنظیم و برپا کنیم، پس از این پیکربندی خروجی می‌گیریم. این پیکربندی شامل اطلاعات حساب ویندوزی ArcGIS for Server است. Export configuration file را انتخاب و محل ذخیره‌ی فایل پیکربندی را انتخاب کنید. نامی که برای این فایل انتخاب می‌کنید از الگوی YOURDOMAIN.arcgis.server.xml تبعیت کند. این فایل پیکربندی با حساب کاربری arcgis.server مجتمع می‌شود. نام این فایل پیکربندی را GIS.arcgis.server.xml بگذارید. پس از کپی شدن تمام فایل‌ها، مرحله‌ی احراز هویت برای تکمیل نصب GIS سرور ضروری است. اگر فایل license دارید مراحل زیر را برای احراز هویت نصب انجام دهید. حال پیکربندی ArcGIS for Server را شروع می‌کنیم. این حساب 5 فرآیند را انجام می‌دهد. از آنجا که سرویس‌های احراز هویت را شروع می‌کنید این فرآیندها نیز زیاد می‌شوند.

برگرفته از کتاب نصب، اجرا و مدیریت Arc GIS for server

نویسنده: دکتر محمد بافقی زاده

نشر: انتشارات اکادمیک

وب جی آی اس (WebGIS)


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

ADDCAdministrative ToolsArcGIS for Servercontrol panelCPU 64ESRIFailover clusterGIS سرورNLBVirtualized EnvironmentWeb AdaptorWindows Server 2003احتیاجات سروراحتیاجات سیستمپردازشگرپیکربندی پوشه‌ی فعالتجهیزات سخت افزاریدنیای گسترده‌ی وبشبیه سازیمحیط مجازینصب GIS سرورنصب GIS سرور مدیرنصب Productionنصب نرم‌افزار

3 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید