کرونا، تست تاب آوری شهرهای مدرن

کرونا، تست تاب آوری شهرهای مدرن

کرونا، تست تاب آوری شهرهای مدرن


کرونا، تست تاب آوری شهرهای مدرن-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS

براساس اعلام رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران نتایج پژوهش های شهری نشان می دهد که تنها شهرهایی در شرایط بحرانی مانند پاندمی، تاب آوری لازم را خواهند داشت که ساختارهای اجرایی آنها بر پایه پژوهش شکل گرفته باشد و دوم هوشمند باشند.

کرونا، تست تاب آوری شهرهای مدرن

به گزارش گروه شهری خبرگزاری فارس، محمدحسین بوچانی، رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران تشکیل کمیته تحقیق و توسعه (R&D) با کار ویژه بررسی تاب آوری شهر تهران را از جمله نخستین اقدامات این مرکز برای مواجه با ویروس کرونا معرفی کرد و افزود: رویکرد فعالیت این کمیته نخست پذیرش فراگیری ویروس در تهران و ایران و ضروروت تهیه پروتکل ها و دستورالعمل های مدیریت شهری و محله ای و دوم بهره مندی از تجربیات جهانی وتهیه ی پروتکل ها است.

بوچانی گزارش های تهیه شده در این مرکز را در سه گروه تجربه نگاری، افکارسنجی و هوشمندسازی طبقه بندی کرد و دگرگونی برخی از روش ها در مدیریت شهر همانند جمع آوری و دفن پسماند در دوران کرونا را محصول این مطالعات دانست.

وی یکی از دستاوردهای دوران کرونا برای شهرداری را گره خوردن مطالعات با اجرا معرفی کرد و گفت: برای اینکه شهرها در دوران اپیدمی دچار تشنج و در عین حال رخوت نشوند باید 4 ویژگی ساختارهای هماهنگ، بسترهای هوشمند، فضای روشن و شفاف اجتماع شهری و برنامه ریزی برای شرایط بحران را داشته باشد.

دوچرخه ؛ مطلوب ترین مد حمل و نقل در دوران کرونا

وی بر ضرورت پایبندی شهرها به پژوهش تاکید کرد و افزود: هر ساختار اجرایی باید برای دو زمان عادی و بحران برنامه ریزی جداگانه داشته باشد؛ کلان شهرهای دنیا با یک بحران مانند کرونا آزمایش شدند و شهرهایی که ضوابط و مقررات تاب آوری را لحاظ کرده اند توانسته اند با آمادگی بیشتری دربرابر کرونا مقاومت کنند. به گفته ی او تاب آوری شهر بعد فراموش شده تهران در سال های گذشته بوده که کرونا این تذکر جدی را به تمامی دولت های ملی و محلی برای آماده سازی شهرها بر این اساس داده است.

بوچانی سرمایه اجتماعی را نیز به عنوان یکی دیگر از درس آموزه های کرونا در تهران معرفی کرد و گفت: شهرهایی که دارای این ویژگی اند با مشارکت و همکاری شهروندان روبرو می شوند همانطور که در تهران نواحی که سرمایه اجتماعی بالاتر دارند توانسته اند در برابر کرونا مقاومت بیشتر و با مدیریت شهری نیز همکاری مطلوب تری داشته باشند.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران دوچرخه را یکی از جذاب ترین مدهای حمل و نقل در دوران کرونا دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه تهران در این دوران نتوانست از این ظرفیت استفاده کند ؛ کوتاه بودن طول سفرها و خلوت بودن شهر دو خصیصه ای است که دوچرخه را شیوه پاسخگو جا به جایی می کند.

به گفته وی دوچرخه آینده حمل و نقل شهری را در سیطره خود قرار می دهد؛ مدی ارزان، شاداب ولی ناسازگار با توپوگرافی تهران است که با تغییر مدل دوچرخه ها از دنده ای به برقی می تواند نجات بخش شهرهایی مانند تهران باشد.

دسترسی رایگان به 1660 عنوان پژوهش شهری

بوچانی از انتشار یکصد و 10 عنوان کتاب در سایت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران همزمان با شروع کرونا خبر داد و گفت: ما معتقدیم پژوهش های شهری صورت گرفته در شهرداری تهران حق به شهر شهروندان است از هیمن رو یک هزار و 660 عنوان پروژه مطالعاتی به طور کامل در این سایت و سایت شفافیت بارگذاری شده است.

وی فقدان مدیریت شهری را پاشنه آشیل شهر و شهرداری در دوران بحران دانست و افزود: اگر مدیریت واحد شهری در تهران محقق می شد قطعا بهره وری بالاتر می رفت در حالی که هم اکنون ضعف ساختاری به واسطه فعالیت های مختلف و جزیره ای نهادها مانع از هم افزایی است و گاه مانع تراش نیز هست.

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در ادامه هوشمند سازی را از دیگر ضعف های ساختاری شهر تهران عنوان و خاطرنشان کرد: هوشمند سازی شهر تهران که با هوشمندسازی شهرداری تهران فرق می کند از الویت های شهرداری تهران است و این مجموعه سعی کرده با ارسال دستورالعمل های شهر هوشمند به سایر دستگاه ها بسترهای یکپارچه سازی شهر را فراهم کند.

بر اساس این گزارش مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در آستانه سومین ماه از شروع پاندمی کرونا در تهران یکصد و دهمین و پژوهش خود درباره کووید- 19 را در سایت این مرکز به نشانی www.rpc.tehran.ir بارگذاری کرد. به طور میانگین این مرکز روزانه دو مطلب را منتشر کرده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید