10 اشتباهی که باعث اپیدمی کرونا در جهان شد!!


ما در این پست قصد داریم به 10 اشتباهی که باعث اپیدمی کرونا در جهان شد، بپردازیم.

www.gisland.org  با ما در ارتباط باشید 09382252774 دکتر سعید جَوی زاده

پایگاه اطلاع‌رسانی «پرنس اینسایدر» در گزارشی از اشتباهات فجیعی در سطح جهان نام برد که منجر به گسترش این ویروس شد و به مبتلا شدن هزاران نفر و گاه مرگ آنها انجامید.
کارشناسان این پایگاه 10 مورد را به عنوان بزرگ‌ترین اشتباهات ذکر کرده‌اند که عبارت‌اند از:

1- انکار وجود ویروس از سوی چین
شاید بزرگ‌ترین اشتباه در این زمینه را مسئولان چینی مرتکب شده‌اند؛ اشتباه آنها این بود که در آغاز شیوع این بیماری منکر وجود آن شدند و حتی پزشک کاشف آن را هم به اتهام نشر اکاذیب دستگیر کردند. این پزشک بعد از مدتی بر اثر ابتلا به همین ویروس درگذشت.

ساده‌انگاری‌های ابتدایی چینی‌ها و عدم اتخاذ تدابیر لازم از جمله هشدارهای پیشگیرانه به مردم به ویژه ساکنان ووهان باعث شد این ویروس به نقاط مختلف چین منتقل شود.

2- برگزاری مراسم شام دسته‌جمعی مردم شهر ووهان
بیش از 10 هزار خانواده ساکن شهر ووهان مراسم شامی را روز 18 ژانویه تدارک دیدند و هر یک غذای خانگی خود را برای شرکت در این مراسم همراه آوردند. سه روز بعد از این واقعه بود که این شهر به دلیل همه‌گیری وسیع به طور کامل قرنطینه شد.

یکی از پزشکان در مورد این واقعه به وال‌استریت ژورنال گفت: خطر این واقعه به اندازه خود بیماری است زیرا بیانگر ناآگاهی و روش مواجهه نادرست با آن بود.

3- سفر معلم انگلیسی از ووهان به بریتانیا
روز 26 ژانویه یک معلم بریتانیایی از شهر ووهان به کشور خود بازگشت، او گفت که هیچ نوع معاینه‌ای از او انجام نگرفته. مسئولان به او گفته‌اند چون مشکلات تنفسی ندارد پس هیچ مشکلی هم نیست. او عنوان کرد که در فاصله پنج دقیقه‌ای با بازار حیوانات شهر ووهان زندگی می‌کرده است

4- انتقال اتباع آمریکایی از ووهان به ایالات متحده
زمانی که شهروندان آمریکایی از ووهان خارج شدند، هنگام ورود به خاک آمریکا ماموران بهداشتی بدون اینکه وسایل حفاظتی در اختیار داشته باشند آنان را معاینه کردند و همین بی‌توجهی بود که منجر به انتقال ویروس شد.

5- کشتی تفریحی «dimond princess»
ویروس به مرور زمان در این کشتی گسترش یافت، به طوری که 705 مورد ابتلا و چهار مورد مرگ‌ومیر در آن به ثبت رسید. بعضی از عوامل و مسافران پس از چند هفته موفق به ترک کشتی شدند بدون اینکه بعد از خروج در قرنطینه قرار گیرند.

یک مسئول چینی بعدها اعلام کرد تدابیر قرنطینه کردن این کشتی ایده‌آل نبوده است

6- تخلیه اتباع بریتانیا از کشتی تفریحی
دولت بریتانیا با تخلیه اتباع خود از این کشتی تفریحی در شیوع بیماری نقش پررنگی داشت. دولت انگلیس بدتر از آن، چهار نفر از مسافران این کشتی را پیش از اعلام نتایج آزمایشات به خانه‌های خود بازگرداند؛ همین بود که بعداً مشخص شد همگی آنها به این ویروس مبتلا بوده‌اند

7- اشتباه بزرگ ایالات متحده
ایالات متحده با خارج کردن اشتباهی یک زن از قرنطینه خطای بزرگی مرتکب شد. این زن که از ووهان به خاک آمریکا رسیده بود در سن دیه‌گو در قرنطینه به سر می‌برد، اما به رغم اینکه علائم ویروس در او آشکار بود اجازه دادند از قرنطینه خارج شود. گرچه مسئولان بعد از پی بردن به اشتباه خود او را دوباره به قرنطینه بازگردند، اما به هر روی ویروس را به تعدادی از افراد منتقل کرد

8- جشن ازدواج در کره‌جنوبی
روز 20 فوریه گذشته مراسم ازدواج دسته‌جمعی‌ای در کره‌جنوبی برگزار شد. این مراسم در حالی انجام گرفت که مسئولان همان روز اعلام کردند شمار مبتلایان در کشور به 104 نفر رسیده است.

9- سهل‌انگاری در یکی از بیمارستان‌های ایتالیا
یکی از بیمارستان‌های منطقه لومباردی ایتالیا به یکی از بیمارانی که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا بود اجازه دادند در داخل بیمارستان با آزادی تمام قدم بزند.

او نه تنها به مدت 36 ساعت آزادانه در بیمارستان رفت‌وآمد می‌کرد بلکه با دوستان و اعضای خانواده‌اش هم ملاقات کرد.

10- وحشتی که روزنامه ایتالیایی به پا کرد
یک روزنامه ایتالیایی خبری منتشر کرد مبنی بر اینکه مسئولان کشور برای قرنطینه کردن 16 میلیون نفر در شمال کشور برنامه‌ریزی می‌کنند.

انتشار این خبر باعث شد هزاران نفر از اهالی این منطقه برای تهیه مایحتاج خود در زمان قرنطینه، به فروشگاه‌ها هجوم ببرند. این کار سهم زیادی در انتشار ویروس در کشور داشت و در واقع ایتالیا را در صدر کشورهای مبتلا به ویروس کرونا قرار داد.
منبع :
https://www.neshanonline.com

 

کروناویروس‌ها (نام علمی: Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعهٔ کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود. کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. این ویروس به‌طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس منتقل شده به انسان، کشف شده‌است. آخرین نوع آن‌ها، کرونای جدید، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

واژه “کروناویروس” از کلمه زبان لاتین “corōna” یا کلمه یونانی “κορώνη” به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. این واژه به مشخصه ظاهری ویریون‌ها (شکل عفونی ویروس) که در زیر میکروسکوپ الکترونی دیده می‌شود، اشاره دارد که حاشیه‌ای از سطح بزرگ و پیازدار داشته و یادآور تصویری از یک تاج سلطنتی یا تاج خورشیدی است. از این رو کروناویروس را “ویروس تاج‌دار“ نیز می‌نامند.

پس از ورود به سلول میزبان ، ذره ویروس بدون پوشش بوده و ژنوم آن وارد سیتوپلاسم سلول می شود .

کروناویروس‌ها زیر مجموعهٔ کروناویریده هستند. ساختار آنها نیز دارای یک ژنوم آران‌ای معمولی است. افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونا ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند.اگرچه کرونا ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما هفت نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشخیص اینکه علت بیماری کرونا ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده‌است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج‌های پروتئینی تشکیل داده‌اند.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود.

خبر های داغ مکانی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

corōnaCoronavirusesdimond princessبریتانیاچیندکتر سعید جوی زادهدولت انگلیسکرونا ویروسکشتی تفریحیمؤسسه چشم اندازوال‌استریت ژورنالووهانویروس تاج‌دارویروس کرونا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید