سنجنده استر ( ASTER)

سنجنده استر ( ASTER): سنجنده استر ( ASTER) كه در سال 1999 روي ماهواره ترا (TERRA) نصب شد، با داشتن قدرت تفکیک مكاني و طيفي به نسبت مناسب، تأثيرات چشمگيري بر مطالعات زمين شناسي و اكتشافي گذاشته است، با داشتن قدرت تفکیک طيفي به نسبت مناسب در محدوده فرو سرخ بازتابی که بیشتر كاني ها در آن داراي نمودار جذب طيفي هستند، امكان تفکیک انواع دگرسانی ها را فراهم كرده است. افزون برآن، اين سنجنده با داشتن پنج باند طيفي در محدوده فرو سرخ حرارت تنها به شمار مي آيد، که تفکیک واحدهاي سنگي و استخراج Multi Thermal سنجنده پهنه هاي دگرساني امكان پذير است.
این سنجنده از 3 باند با قدرت تفکیک (15 متر) در محدوده طیف مرئی و مادون قرمز نزدیک و 6 باند با قدرت تفکیک زمینی (30 متر) در محدوده مادون قرمز کوتاه و همچنین 5 باند با توان تفکیک زمینی (90 متر) در محدوده مادون قرمز حرارتی برخوردار است (Fujisada et al., 2001) در جدول زیرمشخصات سنجنده ASTER و  باندهاي طيفي سنجنده ASTER آورده شده است.

مشخصات سنجنده  ASTER

 مشخصات باندهاي طيفي سنجنده ASTER

 

درباره‌ی سعید جوی زاده

دکتر سعید جوی زاده مدیر موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز هزاره سوم ملل و عاشق مجموعه علوم جغرافیایی است. وی معتقد است که دشمنان اصلی بشریت ترس، شک و بی هدفی هستند. کارشناسی جغرافیای طبیعی را در سال 1381 از دانشگاه یزد، کارشناسی ارشد جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی محیطی را از دانشگاه خوارزمی در سال 1384 و مدرک دکتری خود را در سال 1398 در رشته اقلیم شناسی از دانشگاه خوارزمی اخذ کرده است. عنوان رساله ایشان "تحلیل فضایی خشکسالی در ایران" است. او متخصص سیستم های اطلاعات جغرافیایی(GIS) و سنجش از دور(RS) وآمار فضایی است. از سال 1381 مشغول تدریس در دانشگاه ها و مراکز دولتی و خصوصی است. وی همه ساله کارگاه های تخصصی را برای علاقه مندان به GIS و RS برگزار می کند. کتاب هایی مفید و کاربردی را در زمینه سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی را به رشته تحریر درآورده است. هم اکنون نیز بروی سیستم های پهباد و برنامه نویسی پیشرفته در سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور مشغول به فعالیت است. علاوه بر این سعید جوی زاده علاقه مند به مطالعات خشکسالی و بلایای طبیعی است و در زمینه خشکسالی نیز کتاب های متعددی را به رشته تحریر درآورده است. از آرزوهای دکتر جوی زاده همه گیر شدن سیستم های اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور و آمار فضایی در بین مردم و نهاد هادی تصمیم گیری است.

همچنین ببینید

موزاییک عکس های هوایی

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم

فیلم آموزشی:موزاییک عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای- دکتر سعید جوی زاده- قسمت دوم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

Open chat
Powered by
× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟