50 گاربرد لیدار LiDAR

50 گاربرد لیدار LiDAR

DEM (مقدار ارتفاع):

 

1. DEM (مقدار ارتفاع):  DEM مخفف مدل ارتفاع دیجیتال است که دارای مقدار مختصات z به همراه x و y است. مقادیر ارتفاعی در همه جا ، در جاده ها ، ساختمان ها ، پل ها و سایر موارد استفاده می شود. گرفتن ارتفاع سطح را آسان کرده است. قبل از LIDAR ، از روش زمین شناسی یا روش فتوگرامتری برای گرفتن مختصات z استفاده شده بود اما مشکل این روش وقت گیر بود. LIDAR کارها را آسان تر و سریعتر کرده است.

میکرو توپوگرافی

2. میکرو توپوگرافی:  LIDAR فناوری بسیار دقیق و دقیقی است که از پالس لیزر برای ضربه زدن به جسم استفاده می کند. فتوگرامتری منظم یا سایر فناوری های نظرسنجی می توانند مقدار ارتفاعی سطح را که توسط پوشش گیاهی یا سایبان جنگل پنهان شده است از دست بدهند. اما LIDAR می تواند از طریق جسم نفوذ کرده و مقدار سطح را تشخیص دهد.

کشاورزی

 

3.کشاورزی  LIDAR به کشاورزان کمک می کند منطقه ای را که از کودهای پرهزینه استفاده می کند ، پیدا کند. از LIDAR می توان برای ایجاد نقشه ارتفاعی از زمین های کشاورزی استفاده کرد که می تواند برای ایجاد نقشه منطقه قرار گرفتن در معرض شیب و نور خورشید تبدیل شود. از هر دو اطلاعات لایه می توان برای ایجاد منطقه تولید محصول بالا ، متوسط ​​و کم استفاده کرد. اطلاعات استخراج شده به کشاورزان کمک می کند تا کودهای پرهزینه را پس انداز کنند.

جنگل

4. برنامه ریزی و مدیریت جنگل:  LIDAR به طور گسترده ای در صنعت جنگل برای برنامه ریزی و جرب استفاده می شود. برای اندازه گیری ساختار عمودی تاج پوشش جنگل و همچنین برای اندازه گیری و درک تراکم فله تاج و ارتفاع پایه تاج استفاده می شود. سایر کاربردهای LIDAR در صنعت جنگل ، اندازه گیری ارتفاع قله برای تخمین گسترش ریشه آن است.

5- مدیریت آتش سوزی جنگل ها:  LIDAR در مدیریت آتش سوزی جنگل ها بسیار محبوب شده است. آتش نشانی در حال تبدیل شدن از مدیریت واکنش فعال به آتش سوزی است. تصویر LIDAR به نظارت بر منطقه احتمالی آتش سوزی کمک می کند که به آن نقشه برداری سوخت (مدل رفتار آتش سوزی) می گویند. در این مقاله ، نویسنده در مورد چگونگی استفاده از انگلیس کلمبیا از اطلاعات LIDAR برای مدیریت آتش سوزی بحث می کند.

جنگلداری دقیق

6. Precision Forestry:  Precision Forestry به عنوان برنامه ریزی و بهره برداری از منطقه جنگلی مخصوص سایت برای افزایش بهره وری از کیفیت چوب ، کاهش هزینه و افزایش سود و حفظ کیفیت محیط تعریف می شود. LIDAR و عکس هوایی برای انجام دقیق جنگل کاری استفاده می شود. مقاله ” کاربردهای لیدار در جنگلداری دقیق ” به طور مفصل در مورد کاربردهای آن صحبت می کند.

جهانگردی

 

7. گردشگری و مدیریت پارک ها:  LIDAR DEM برای برنامه ریزی پارک و منطقه گردشگری استفاده می شود. مدل سطح زمین با دقت بالا به یافتن بهترین منطقه برای داشتن زمین بازی ، درختان و مسیر پیاده روی کمک می کند. مدیریت پارک ها یک تجارت بزرگ است و فناوری LIDAR برای مدیریت آن نقشی حیاتی دارد. تصویر سه بعدی پارک ، تولید شده از فناوری LIDAR به رشد آینده پارک کمک می کند.

 

8. ارزیابی محیطی:  داده های میکرو توپوگرافی تولید شده از داده های LIDAR در ارزیابی محیط استفاده می شود. ارزیابی محیط زیست برای محافظت از گیاهان و محیط زیست انجام می شود. سنجش از دور و اطلاعات سطح (LIDAR) برای یافتن منطقه تحت تأثیر فعالیتهای انسانی استفاده می شود.

تنوع زیستی برای پرندگان

9. تنوع زیستی برای پرندگان:  همانطور که فناوری LIDAR در یافتن اطلاعات دقیق جنگل تکامل یافته است. جنگل خانه انواع پرندگان ، حیوانات و حشرات است. دانشمندان از داده های LIDAR برای تجزیه و تحلیل جنگل (ساختار عمودی) استفاده می کنند تا ببینند آیا مکان مناسبی برای آنها است. ساختار عمودی درختان ، بوته ها و سایر گیاهان می گوید ، چه گونه هایی می توانند در آن منطقه زندگی و رشد کنند.

 

مدل سیل

10. مدل سیل:  LIDAR اطلاعات بسیار دقیقی را ارائه می دهد. رودخانه بسیار حساس است و تغییر چند متری اطلاعات می تواند خواص فاجعه بار یا از بین برنده داشته باشد. بنابراین LIDAR برای ایجاد وضوح بالا و مدل دقیق سطح رودخانه استفاده می شود. این اطلاعات LIDAR استخراج شده می تواند برای شبیه سازی سه بعدی برای برنامه ریزی بهتر ساختارها یا ساختمانهای موجود در حاشیه رودخانه مورد استفاده قرار گیرد.

 

11. تعیین حوضه و آبخیزداری: از  DEM تولید شده از LIDAR برای ایجاد منطقه حوضه و مشخص سازی خط جریان استفاده می شود. DEM بالا و دقیق ورودی اصلی برای ایجاد این و از نرم افزار GIS برای ایجاد آن استفاده می شود. به این ترتیب می توانید حوضه آبریز را برای کانال های خاص آب محاسبه کنید و از کانال جریان برای جاری شدن سیل در زمین مطلع شوید.

12. ELC:  ELC فرم كوتاهي از طبقه بندي بوم شناختي و زمين است. این کار برای تهیه اطلاعات بیولوژیکی و فیزیکی منظره انجام می شود که به مدیریت پایدار کمک می کند. روند ELC در طیف وسیعی از بخش ها مانند برنامه ریزی کاربری زمین ، ارزیابی محیط زیست ، مدیریت جنگل ، مدیریت زیستگاه و موارد دیگر کمک می کند. در طول طبقه بندی Land ، داده های LIDAR با وضوح بالا به درک ماهیت و نوع زمین کمک می کند ، که به روند ELC کمک می کند.

 

13. بررسی رودخانه:  از نور سبز نفوذ آب (532 نانومتر) LIDAR برای اندازه گیری در زیر آب استفاده می شود. برای درک عمق ، مقاومت جریان ، عرض رودخانه و موارد دیگر ، اطلاعات زیر آب مورد نیاز است. برای مهندسی رودخانه ، داده های مقطعی آن از داده های LIDAR (DEM) استخراج می شود تا یک مدل رودخانه ایجاد شود ، که باعث ایجاد نقشه طغیان و نقشه حاشیه سیل می شود. به همین ترتیب برای درک دریا در جهان ، مهندس دریایی از داده های LIDAR استفاده می کند.

 

14. مدل سازی آلودگی:  طول موج LIDAR کوتاه تر است که در ماوراlet بنفش ، منطقه قابل مشاهده یا نزدیک مادون قرمز عمل می کند. این به تصویربرداری از جسمی کمک می کند که در یک اندازه یا بزرگتر از طول موج باشد. بنابراین LIDAR می تواند ذرات آلاینده دی اکسید کربن ، دی اکسید گوگرد و متان را تشخیص دهد. این اطلاعات به تحقیق در ایجاد نقشه تراکم آلاینده ها در منطقه کمک می کند که می تواند برای برنامه ریزی بهتر شهر مورد استفاده قرار گیرد.

15- نقشه برداری:  مدل سطحی ایجاد شده از LIDAR برای افزودن ارزش گرافیکی به نقشه ها استفاده می شود. DEM (از LIDAR) در زیر تمام لایه ها اضافه می شود که نمای سه بعدی زمین را نشان می دهد. به ویژه داده های LIDAR (DEM) برای نشان دادن نمای سه بعدی که برنامه ریزی جاده ها ، ساختمان ها ، پل ها و رودخانه ها را آسان می کند ، بر روی عکسبرداری هوایی اضافه می شود.

16. مدیریت خط ساحلی:  داده های LIDAR سطح خط ساحلی و زیر سطح آب را می توان با تحقیقات ترکیب کرد تا رفتار امواج و منطقه تحت پوشش آنها را تجزیه و تحلیل کند. اگر این داده ها به صورت دوره ای ضبط شود ، دانشمند دریایی می تواند وقوع فرسایش در ساحل را درک کند.

 

 

17. برنامه ریزی حمل و نقل:  داده های LIDAR برای جاده به مهندس کمک می کند تا آن را درک کند و نقشه راهی برای ساخت آن ارائه دهد. از آنجا که LIDAR فناوری بسیار دقیقی است ، به درک عرض ، ارتفاع و طول جاده موجود کمک می کند. مهندس راه از داده های LIDAR برای موارد زیر نیز استفاده می کند:

اکتشاف نفت و گاز

18- اکتشاف نفت و گاز: از  آنجا که طول موج LIDAR کوتاه تر است ، می توان از آن برای تشخیص محتوای مولکول های موجود در جو که دارای طول موج یکسان یا بزرگتر هستند ، استفاده کرد. فناوری جدیدی به نام DIAL (Differential Absorption LIDAR) وجود دارد که برای ردیابی مقدار گازهای بالای منطقه هیدروکربن استفاده می شود. این ردیابی به یافتن ذخایر نفت و گاز کمک می کند.

معدن

19. استخراج: از  LIDAR در کارهای معدنی نیز در کارهای مختلف استفاده می شود. این برای اندازه گیری حجم سنگ معدن با گرفتن عکسهای مختلف از فضای استخراج سنگ معدن استفاده می شود. از این عکسهای فاصله ای برای محاسبه میزان صدا استفاده می شود.

 

باستان شناسی

20. باستان شناسی:  LIDAR نقش مهمی در درک باستان شناس دارد. از آنجا که LIDAR می تواند توپوگرافی میکرو را کشف کند که توسط گیاهان پنهان است و به باستان شناس کمک می کند سطح را درک کند. DEM ایجاد شده از LIDAR به سیستم GIS خورانده می شود و برای تحلیل و تفسیر با لایه دیگر ترکیب می شود.

کاوش در معادن و معادن

21. کاوش در معادن و معادن:  برای باستان شناسی درک تمدن بشری از طریق یافتن محل معدن و مواد معدنی مهم است. بنابراین LIDAR برای شناسایی این نقاط استفاده می شود.

تجزیه و تحلیل دیدگاه

 

22. تجزیه و تحلیل Viewshed:  تجزیه و تحلیل Viewshed نام رایج در GIS است ، از مدل ارتفاع دیجیتال (DEM) برای ایجاد نقشه Viewheshed استفاده می کند. این سلول برای تعیین اینکه از همه سلولهای باقیمانده قابل مشاهده است یا نه ، از سلول جداگانه استفاده می کند. دقت تجزیه و تحلیل بستگی به DEM ورودی دارد. بنابراین DEM با دقت بالا تولید شده از LIDAR برای این نوع تجزیه و تحلیل استفاده می شود.

برنامه ریزی انرژی خورشیدی

23. برنامه ریزی انرژی خورشیدی:  انرژی خورشیدی در حال گرم شدن و مصرف برق است. از پنل خورشیدی برای جذب انرژی گرمایی خورشید استفاده می شود و به انرژی گرمایی یا الکتریکی تبدیل می شود. برای نصب پنل خورشیدی برخی از الزامات اساسی وجود دارد که با کمک داده های LIDAR مشخص می شوند. مانند صفحه خورشیدی باید رو به جنوب سقف نگه داشته شود و حداقل سطح آن و غیره باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از داده های LIDAR در برنامه ریزی انرژی خورشیدی ، در صفحه 12 بخوانید.

24. حق نور:  هر صاحب خانه حق نور را دارد ، نوع دیگر ساخت نباید جلوی نور را برای فرد بگیرد. از آنجا که داده های LIDAR می توانند مدل سه بعدی ساختمان را ضبط کنند ، می توان از تجزیه و تحلیل GIS برای تهیه نقشه سایه ای استفاده کرد که منطقه روشنایی را در زمان خاصی از روز نشان می دهد.

 

 

تغییرات حجم یخچال طبیعی

25. تغییرات حجم یخچال طبیعی  : از LIDAR برای محاسبه تغییر یخچال در طول دوره استفاده می شود. تصویر LIDAR برای دیدن تغییر در مجموعه های زمانی گرفته شده است. به عنوان مثال ، تصویر LIDAR از 2/ 007-2009 از ایسلند گرفته شده و پروژه در سال 2012 تکمیل شده است . این داده های گرفته شده به دانشمند کمک می کند تا میزان تغییر حجم را بداند.

بازی کردن

26. بازی: از  فناوری LIDAR برای گرفتن منطقه اطراف استفاده می شود و این داده ها به کامپیوتر خورانده می شود و کد رنگ به آن اضافه می شود. به عنوان مثال برای بازی در مسیر مسابقه ، LIDAR برای گرفتن نمای مسیر مسابقه واقعی استفاده خواهد شد. این داده های مسیر مسابقه گرفته شده برای بازی استفاده می شود.

 

 

27. صحنه تصادف: از  LIDAR زمینی می توان برای گرفتن صحنه حادثه و جنایت استفاده کرد. از فناوری LIDAR می توان به سرعت برای ثبت صحنه تصادف در جاده استفاده کرد که بعداً برای بررسی استفاده می شود. این امر باعث می شود تا در صورت وقوع حادثه ، ترافیک به راحتی روان شود.

 

28. معماری: از  فناوری LIDAR زمینی می توان برای گرفتن ساختار ساختمان استفاده کرد. این اطلاعات دیجیتالی را می توان برای طراحی معماری مدل خانه به کامپیوتر منتقل کرد.

 

29. ضبط ساختمان:  LIDAR مبتنی بر زمین می تواند برای ضبط داخل خانه استفاده شود. می توان از آن برای ضبط طراحی داخلی نیز استفاده کرد. این داده های استخراج شده برای چاپ روی چاپگر سه بعدی قابل چاپ است. یا هنگام بازسازی ساختمان می توان از این اطلاعات ثبت شده برای بازگرداندن طراحی داخلی استفاده کرد.

 

 

30. BIM:  GIS ابزاری ارزشمند است که به برنامه ریزی ، سازماندهی و رشد بعدی در صنایع انرژی و آب و برق کمک می کند. مدیریت موثر سیستم های انرژی یک چالش پیچیده است. GIS پتانسیل بسیار زیادی برای برنامه ریزی ، طراحی و نگهداری از امکانات دارد. همچنین خدمات بهبود یافته و بسیار مقرون به صرفه ارائه می دهد.

 

31. برنامه ریزی شبکه سلولی:  LIDAR می تواند منطقه را با زمان کمتری در مقایسه با روش دیگر بررسی کند. مدل سطح جمع آوری شده می تواند برای ایجاد خط دید یا نقشه دید در سیستم GIS تغذیه شود. این نقشه خروجی می تواند به مهندس تلفن همراه در یافتن آنتن سلولی پیشنهادی کمک کند.

 

 

32. اتوماسیون خودرو:  LIDAR در اتومبیل ها محبوب تر می شود تا آن را به صورت اتوماتیک در آورد. از LIDAR برای گرفتن اطلاعات موجود در جاده استفاده می شود و به سیستم رایانه ای منتقل می شود تا انسان مانند تصمیم گیری تصمیم بگیرد. به عنوان مثال ، LIDAR می تواند خطوط زرد جاده را تشخیص دهد كه به وسیله نقلیه می گوید در خطوط زرد باقی بماند. امروزه وسیله نقلیه از Adaptive Cruise Control (ACC) استفاده می کند که دارای فناوری LIDAR است. این به وسیله نقلیه ای که در کنترل کروز است کمک می کند تا در مواقعی که وسیله نقلیه در جلو وجود دارد سرعت خود را کم کند و همچنین در صورت عدم ترافیک سرعت خود را افزایش دهد.

 

33. نظرسنجی فاضلاب و منفذ:  در خط فاضلاب مکانهایی وجود دارد که از نظر جسمی قابل دسترسی نیست. در این شرایط سنسور متصل به دستگاه رباتیک برای بررسی به داخل لوله فرستاده می شود. این اطلاعات بعداً برای تجزیه و تحلیل به کامپیوتر وارد می شوند.

 

34. هواشناسی:  LIDAR از زمان اختراع ابر و رفتار آن مورد استفاده قرار گرفته است. از طول موج خود برای ضربه زدن به ذرات کوچک ابر استفاده می کند تا آن را درک کند. انواع مختلف ارائه LIDAR وجود دارد که وظیفه معمول را در ابر انجام می دهد.

 

 Lixtar backstter elastic: ساده ترین نوع LiDAR است و معمولاً برای مطالعات در مورد آئروسل و ابر استفاده می شود.

جذب افتراقی LiDAR (DIAL): برای اندازه گیری گاز مانند ازن ، دی اکسید کربن یا بخار آب استفاده می شود.

Raman LiDAR: همچنین برای اندازه گیری غلظت گازهای جوی بلکه برای گرفتن مقدار پارامترهای آئروسل موجود نیز استفاده می شود.

داپلر LiDAR: برای اندازه گیری سرعت باد استفاده می شود.

 

35. زمین شناسی:  در زمین شناسی ترکیب هواپیماهای LIDAR و GPS بسیار پیشرفت کرده است و از آن برای یافتن عیب و اندازه گیری ارتفاع استفاده می شود. ترکیبی از فناوری فوق برای یافتن گسل سیاتل در ایالت واشنگتن آمریکا استفاده شد. ماهواره ناسا به نام ICESAT که دارای حسگر LIDAR است برای نظارت بر یخچال های طبیعی و انجام تجزیه و تحلیل تغییرات ساحلی استفاده می شود.

 

 

36. نجوم:  در اکتشاف MARS ، از فناوری LIDAR برای ایجاد نقشه توپوگرافی سیاره سرخ (نقشه بردار جهانی مریخ ناسا) استفاده شد. ققنوس لندر ناسا از فناوری LIDAR برای تشخیص بارش برف در جو مریخ استفاده کرد.

 

37. فیزیک جوی:  در فیزیک جوی ، از LIDAR برای اندازه گیری غلظت اکسیژن ، نیتروژن ، پتاسیم ، سدیم و سایر ذرات گاز در فضای میانی و بالایی استفاده می شود. این اطلاعات برای ایجاد نقشه تراکم استفاده می شود.

 

 

38. اقیانوس شناسی:  LiDAR برای محاسبه فلورسانس فیتوپلانکتون و زیست توده در سطح اقیانوس استفاده می شود. همچنین برای اندازه گیری عمق اقیانوس (باتیمتری) استفاده می شود. نمونه معمول اندازه گیری صخره مرجانی است.

 

39. نظامی:  LIDAR همیشه توسط مردم نظامی برای درک سرزمین مورد استفاده قرار گرفته است. این نقشه با وضوح بالا برای اهداف نظامی ایجاد می کند. آنها از فناوری LIDAR برای درک مکان جنگ استفاده می کنند.

 

40. COPS:  این فناوری کاملاً رایج در بخش اجرای قانون است. پلیس از اسلحه LIDAR برای تشخیص سرعت وسیله نقلیه و همچنین درک جریان ترافیک استفاده می کند. این فناوری به قدری دقیق است که آنها می توانند وسیله نقلیه مورد نظر را از ترافیک بهم ریخته انتخاب کنند.

 

 

41. پزشکی قانونی:  اسکن لیزر سه بعدی یا LIDAR در معاینات پزشکی قانونی بسیار محبوب شده است. اگرچه این فناوری جدید است ، اما توسط اداره پلیس ، سازمان های اجرای قانون و آژانس های جرائم دولتی مورد استقبال قرار گرفته است.

 

42. تصویربرداری: از  فناوری LIDAR برای ایجاد تصویر سه بعدی از جسمی که در فاصله قرار دارد استفاده می شود. تصویربرداری سه بعدی با هر دو سیستم اسکن و غیر اسکن انجام می شود. یک فناوری وجود دارد که از ترکیب دوربین سریع دروازه ای و LIDAR برای ایجاد تصویر سه بعدی ( رادار لیزری مشاهده سه بعدی ) استفاده می کند. این یک سیستم غیر اسکن است.

 

 

43. مزرعه بادی: از  LIDAR در مزرعه بادی برای محاسبه جهت و قدرت باد استفاده می شود. LIDAR متصل به توربین به تغییر جهت تیغه برای تولید انرژی بیشتر کمک می کند.

 

44. Dune Monitoring::  LIDAR برای نظارت بر فعالیت های تپه های شنی استفاده می شود. این شامل تغییر در اندازه و شکل ، پوشش گیاهی ، میزان تغییر و سایر فعالیت های مربوط به تپه های شنی است .

 

45. شهرداری شهری: LIDAR توسط شهرداری شهری برای بررسی شهر استفاده می شود. از آنجا كه LIDAR دقیق و سریع بررسی می شود ، به شهرداری كمك می كند تا بداند كجاست و تغییراتی كه در شهر رخ داده چیست. بخش ارزیابی شهر می تواند از LIDAR استفاده کند تا بفهمد چه چیزهایی در حیاط خلوت عمومی ساخته شده اند.

 

 

46. ​​زیرساخت راه آهن: به  طور سنتی اندازه گیری مسیر راه آهن توسط سیستم بررسی منظم انجام می شد. اکنون LIDAR می تواند به سرعت اندازه گیری های مسیر راه آهن و منطقه توپوگرافی و اطراف مسیر راه آهن را انجام دهد.

زیرساخت فرودگاه

47. زیرساخت فرودگاه:  LIDAR برای گرفتن ویژگی هایی در فرودگاه مانند باند ، ساختمان ترمینال ، آشیانه و سایر اشیا استفاده می شود. این امر به مقامات فرودگاه امکان می دهد تا سیستم فرودگاه را به طور روان مدیریت و کار کنند.

نقشه برداری از تونل

48. نقشه برداری از تونل:  LIDAR برای اندازه گیری دقیق و دقیق اندازه گیری ها ، برای تجزیه و تحلیل ، ارزیابی و مدل سازی تونلی که برای مسیر راه آهن یا جاده است ، استفاده می شود. این ممکن است در کوه ، خشکی یا زیر آب باشد.

 

مدل سازی آبگیری سونامی

49. مدل سازی سیلاب سونامی:  سونامی یک فاجعه طبیعی شناخته شده است و می تواند هزار نفر را بکشد و به زیرساخت ها آسیب برساند. فناوری LIDAR به دانشمند کمک می کند تا منطقه ای را که در هنگام وقوع سونامی تحت پوشش قرار خواهد گرفت ، درک کند. تولید DEM توسط LIDAR مقدار پستی و بلندی ساحل دریا را می دهد و داده های متقارن حمام ارتفاع زیر آب را فراهم می کند. این اطلاعات ، به صورت لایه لایه در GIS ، منطقه سیلاب را در هنگام وقوع سونامی فراهم می کند.

طرح یکپارچه مدیریت آب طوفان

50. ISMP:  برنامه یکپارچه مدیریت آب طوفان در مقایسه با سیستم سنتی که یک رویکرد مبتنی بر اکوسیستم برای مدیریت آب باران است ، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. هدف ISMP تعادل بین: برنامه ریزی کاربری زمین ، مهندسی آب طوفان ، حفاظت از سیل و فرسایش و حفاظت از محیط زیست است. برای سیستم مدیریت آب ISMP یا سنتی طوفان ، نقشه ارتفاع مهم است. تولید کانتور از DEM که از داده های LIDAR ایجاد می شود آسان است. داده های LIDAR دقیق و دقیق است.

7 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید