انطباق ویرایش‌ها و ارسال تغییرات

انطباق ویرایش‌ها و ارسال تغییرات


نصب SQL Server Native Client-موسسه چشم انداز-آموزش کاربردی GIS و RS

روی سیستمی که با ArcMap یا ArcCatalog به ژئودیتابیس متصل می‌شود، باید نسخه‌ی کامل SQL Server Native Client را نصب کنیم.

هنگامی که SQL Server 2012 را با ArcSDE v10.1 استفاده می‌کنیم، هر مشتری (مانند ArcGIS for Server، ArcGIS for Desktop) به SQL Server Native Client64 بیتی نیاز دارد. البته این نسخه‌ها باید با هم سازگار باشند. مثلاً نصب SQL Server 2012 original نسخه‌ی متفاوتی از آخرین به روز رسانی SQL Server 2012 از به روز رسانی‌های مایکروسافت است. اگر نسخه‌ی Native Client با نسخه‌ی Sql Server سازگار نباشد، اتصال برقرار نخواهد شد. Esri با استفاده از یکNative Client64 بیتی نصب شده به ArcSDE متصل می‌شود. در زیر لینک دانلود آخرین Sql Server 2012 Native Client 64 بیتی قرار دارد.

http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkID=239648&clcid=0x409

اتصال و ایجاد ژئودیتابیس در Workgroup

1- ArcCatalog را باز کنید و گره‌ی database servers را باز کنید. روی Add Database Server کلیک کنید.

2- در کادر باز شده نام سرور پایگاه داده ArcSDE را به صورت <Server_Name>\<Instance_Name> وارد کنید.

3- بعد از برقراری اتصال، روی نمونه راست کلیک کنید و new Geodatabase را انتخاب کنید.

4- می‌توانید اندازه‌ی اولیه را تغییر دهید اما متد Autogrow به صورت خودکار فعال است و این متد با افزایش حجم ژئودیتابیس، اندازه‌ی ژئودیتابیس را متعاقباً تغییر خواهد داد. ok را بزنید.

5- حال یک پایگاه داده‌ی جدید در نمونه خواهید دید. با راست کلیک کردن بر روی نمونه می‌توانید کاربران را به نمونه اضافه کنید و مجوزهایی برای این کاربران انتخاب و تعیین کنید.

نصب ژئودیتابیس در ArcGIS for Server

1- برای اتصال ArcGIS for Server به پایگاه داده‌، باید کاربر ArcGIS for Server را اضافه کنید. در این گام کاربر ArcGIS for Server را به Sql Server اضافه می‌کنیم یعنی کاربر سرویس ArcGIS for Server که مجوز خواندن/نوشتن درون پایگاه داده را دارد را ایجاد می‌کنیم.

2- SQL Server Management Studio را باز کنید و در قسمت TOC روی Security کلیک کنید و سپس روی logins راست کلیک کنید.  new login را انتخاب کنید. کاربر سرویس ArcGIS for Server را به ژئودیتابیس اضافه کنید.

3- User Mapping را انتخاب و پایگاه داده‌ای که کاربر سرویس ArcGIS for Server باید به آن متصل شود را انتخاب کنید. بسته به مجوزی که برای این کاربر در نظر دارید، از لیست Database role membership مجوز db_datareader  یا  db_datawriter یا هر دو را انتخاب کنید.

4- Ok را کلیک کنید و ArcCatalog را باز کنید و در قسمت TOC گره‌ی GIS Server را باز کنید. روی administration connection دوبار کلیک کنید تا به آن متصل شوید و یا اینکه روی این اتصال راست کلیک کنید و connect را بزنید.

پس از برقراری اتصال، روی اتصال (در این مثال arcgis on test- web_6080 (admin)) راست کلیک کنید و server properties را انتخاب کنید.

5- سربرگ data store را انتخاب و دکمه‌ی + را انتخاب کنید.

6- دقت کنید که از قبل LucityGIS و یک رستر درون مخزن داده ‌قرار داشت وحال می‌خواهیم به Replica متصل شویم. نام replica را وارد و دکمه‌ی add را بزنید.

7- در قسمت نمونه و پایگاه داده اطلاعات مناسبی وارد کنید و ok را بزنید. مجدداً ok  را بزنید.

8- پایگاه داده‌ی شما یک تیک سبز خواهد گرفت و به معنی تکمیل موفق است.

9- حال با استفاده از اتصالاتی که به ژئودیتابیس SQL Server Enterprise دارید، برای انتشار سرویس نقشه‌ای آماده هستید.

ایجاد ژئودیتابیس Arc SDE) Enterprise سابق)

1- پلتفرم پایگاه داده‌ای که می‌خواهید به آن متصل شوید را انتخاب کنید. Lucity نوع پلتفرم sql server را نشان خواهد داد.

2- درون sql server، یک نمونه نگهدارنده یا مخزن پایگاه داده ایجاد خواهد شد.

3- در حالت sql server نامی برای پایگاه داده مشخص خواهید کرد. در این مثال پایگاه داده‌ای با نام vector ایجاد خواهیم کرد.

4- از آنجایی که برای احراز هویت sql گزینه‌ی mixed mode را روشن کردیم، حساب sa را برای استفاده انتخاب می‌کنم. از آنجا که sysadmin یک پایگاه داده را با استفاده از حساب OSA ایجاد کرده بودم، برای سازمان‌هایی که دارای تغییرات هستند، پیشنهاد می‌کنم پایگاه داده را با استفاده از حساب SA ایجاد کنند. در بیشتر مواقع، حالت mixed نمونه‌ی SQL بهترین انتخاب است و سازمان با این گزینه با انعطاف پذیری بالایی از هر دو حساب sa و OSA استفاده می‌کند.

5- sde owned schema را از انتخاب خارج کنید، زیرا در گذشته Esri برای تنظیم و پیکربندی ArcSDE از این الگو استفاده می‌کرد که روشی منسوخ و قدیمی است. ترجیحاً از الگوهای DBO که در محیط ویندوز کاربرد منعطفی دارند، استفاده کنید.

6- فایل احراز هویت بعد از احراز هویت ArcGIS for Server ایجاد می‌شود و در مسیر c:\program files\ESRI\ License10.1\sysgen\keycodes قرار دارد.

انتشار و پیکربندی سرویس‌های نقشه ای

1- ArcMap را باز کنید. سند نقشه‌ای با پسوند .mxd را که می‌خواهید به عنوان یک سرویس نقشه‌ای در ArcGIS Server منتشر کنید، در arcMap باز کنید.

نکات:

  • اگر یک تصویر دارید، بهتر است به دلایل عملکردی سرویس نقشه‌ای تصویری را از سرویس نقشه‌ای برداری جدا کنید و مستقل از هم منتشر کنید.
  • سرویس نقشه‌ای تصویری را کاشه بندی کنید.
  • برچسب‌های پویا را به Annotation و مقیاس تبدیل کنید.
  • بهتر است از وب آداپتور ArcGIS Server استفاده کنید.

2- از منوی file گزینه‌ی Share As و سپس گزینه‌ی Service را انتخاب کنید.

3- در کادر محاوره‌ای ظاهر شده گزینه‌ی Publish a service را انتخاب کنید.

در پنجره‌ی ظاهر شده next را بزنید.

4- پنجره‌ی محاوره‌ای Service Editor ظاهر می‌شود. در این پنجره تنظیمات سرویس نقشه‌ای را تعیین و اعمال می‌کنیم.

5- روی Analyze کلیک کنید. بعد از تکمیل عملیات دکمه‌ی Analyze، لیستی از خطاها، هشدارها و پیام‌هایی ظاهر می‌شود تا اگر موضوعی در مورد عملکرد داده‌های تحویل داده شده به ArcGIS Server وجود داشته باشد، با این لیست مطلع خواهید شد.

پس از انتشار سرویس نقشه‌ای اگر خطایی دیدید حتماً باید رفع شود. هم چنین اگر هشدار دیدید، Esri به شدت توصیه می‌کند که هشدارها را برطرف کنید.

در پنجره‌ی Service Editor در TOC گزینه‌ی parameters را انتخاب کنید و anti-aliasing را به Normal تغییر دهید.

Anti-Aliasing : یک تکنیک گرافیکی است که پیکسل­ های پس زمینه‌ی نزدیک لبه‌های اشیاء را با یک الگوریتم خاص به صورتی تغییر می‌دهد که چشم شما لبه‌ها و قاب اشیاء را هموارتر ببیند. وقتی می‌خواهید نقشه‌ی شما طبیعی تر و غیر مصنوعی دیده شود از این گزینه استفاده کنید. گزینه‌های زیر تاثیر گرافیک‌ها و عملکردی که روی سرویس نقشه‌ای می‌گذارند را نشان می‌دهند:

1- None: تکنیک Anti-Aliasing را غیر فعال می‌کند.

2- Fastest : از حداقل تکنیک‌های antialiasing استفاده و اعمال می‌شود و سرعت بهینه‌ای دارد.

3- Fast : بعضی از تکنیک‌های antialiasing اجرا می‌شوند. سرعت بهینه و کیفیت خوبی دارد.

4- Normal : گزینه‌ی متعادل و موازنه‌ای از سرعت و کیفیت است.

5- Best : antialiasing را با بهترین کیفیت اجرا می‌کند و البته زمان بیشتری برای اجرا مصرف می‌کند.

گزینه‌ی text anti-aliasing را روی Force تنظیم کنید که پیش فرض است.

6- حداکثر تعداد رکوردهای برگشتی از سرور در نتیجه‌ی یک جستجو را به 3000 تنظیم کنید.

باز کردن قفل Schema

1- در پنجره بالا روی دکمه‌ی Advanced… کلیک کنید و SchemaLockingEnabled را به false تغییر دهید. این گزینه برای کسانی که می‌خواهند داده‌ی محصولشان مانند یک سرویس نقشه‌ای عمل کند، مناسب است. اگر نیاز به اعمال هر نوع تغییری در Schema موجود در پایگاه داده دارید و نمی‌خواهید سرویس نقشه ای، پایگاه داده‌ی شما را قفل کند؛قفل schema را بردارید.Ok را بزنید.

2- به سربرگ Capabilities بروید و مطمئن باشید که فقط گزینه‌ی Mapping فعال باشد.

3- به سربرگ pooling بروید. حداقل مقدار 2 و حداکثر مقدار 5 برای اکثر سازمان‌ها اکتفاء می‌کند.

4- به سربرگ Processes بروید و طول زمان دوره‌ی بازیافت (recycle this configuration every:) را روی 12 ساعت تنظیم کنید.

5- در قسمت شروع به کار starting at مقدار 6:00 am را (صرفاً در این مثال) وارد کنید.

6- اگر مایل به استفاده از تکنیک cache هستید، روی chaching کلیک کنید و عدد مناسبی را برای مقدار کاشه بندی وارد کنید. برای نقشه‌های مبنا و سرویس‌های نقشه‌ای Tiled، chaching توصیه می‌شود و برای سرویس‌های نقشه‌ای محاوره‌ای این تکنیک را خاموش کنید.

7- اگر سرعت سرویس نقشه‌ای را می‌خواهید ببینید، روی آیکون preview کلیک کنید. روی publish کلیک کنید.

نکاتی در مورد گسترش و پیاده سازی سرویس نقشه‌ای Lucity

  • ممکن است برای هر گروه چندین سرویس نقشه‌ای داشته باشید. برای هر سازمان، ارائه‌ی نقشه‌های توزیع شده به کاربران متفاوت خواهد بود.
  • نقشه های مبنا و سرویس‌های نقشه‌ای tiled را برای توزیع بین کاربران ایجاد و آماده کنید.
  • دقت کنید که سرویس‌های نقشه‌های مبنا از سیستم مختصات یکسانی در هنگام انتشار سند نقشه‌ای استفاده می‌کنند (ترجیحاً سیستم مختصات مکانی wkid). برای سرویس‌های ArcGIS Online سیستم مختصات Mercator توصیه می‌شود.
  • برای لایه‌های عملیاتی از سیستم مختصات wkid استفاده کنید.

برگرفته از کتاب تولید و به کارگیری (Enterprise Geodatabase (SDE در اپلیکیشن‌ های Web GIS

نویسنده: دکتر محمد بافقی زاده

نشر: انتشارات اکادمیک

وب جی آی اس (WebGIS)


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/gisland1/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

AnnotationAnti-AliasingArcCatalogArcGISArcGIS for desktopArcGIS for ServerArcMapArcSDEDatabase role membershipdatabase serversEnterpriseESRIGIS ServerLucityGISmxdnew GeodatabaseReplicaserver propertiesSQL ServerSQL Server EnterpriseSQL Server Management StudioSQL Server Native ClientTOCUser Mappingاتصال و ایجاد ژئودیتابیس در Workgroupالگوریتمانتشار و پیکربندی سرویس‌های نقشه ایاندازه‌ی ژئودیتابیسباز کردن قفل Schemaپایگاه دادهپلتفرم sql serverپیکسلتکنیک گرافیکیحجم ژئودیتابیسژئودیتابیسژئودیتابیس Arc SDEسرویس نقشه‌ایسرویس نقشه‌ای Lucityسرویس نقشه‌ای برداریسرویس‌های ArcGIS Onlineسرویس‌های نقشه‌ای tiledسیستم مختصات Mercatorسیستم مختصات مکانی wkidمایکروسافتمتد Autogrowنصب ژئودیتابیسنقشه های مبناوب آداپتوروب آداپتور ArcGIS Server

3 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید